Inwestycja dotyczy dwóch portów

Według holdingu Kernel, zamierza on wydać 24,75 mln dolarów na terminal przeładunkowy w porcie Reni i 19,4 mln dolarów na infrastrukturę magazynową w porcie Czarnomorsk. Obie inwestycje przeznaczone są do przeładunku oleju słonecznikowego.

Na przejęcie składów w porcie w Czarnomorsku musi jeszcze uzyskać zgodę organów antymonopolowych. Zakończenie transakcji ma nastąpić do 31 grudnia 2023 roku.

 

 

Olej słonecznikowy ma być transportowany ciężarówkami

W oświadczeniu Kornela stwierdzono, że obiekty będą wykorzystywane, jako punkt, przechowywania i odbioru oleju słonecznikowego koleją, gromadzenia go w magazynie, a następnie przewozu ciężarówką do portu na Dunaju. Inwestycja Kernela mogłaby obniżyć koszty logistyki.

W przypadku uwolnienia portów czarnomorskich obiekty mają służyć, jako centralny głębokowodny punkt przeładunku.

 

 

Po zniszczeniu portów eksport jest nadal bardzo drogi

Kernel wskazuje na spadek wolumenu eksportu przy jednoczesnym gwałtownym wzroście kosztów logistyki dla alternatywnych kanałów eksportu od czasu rosyjskiego ataku w lutym 2022 roku. Regularną działalność biznesową przerwała zniszczona infrastruktura energetyczna oraz przerwy w dostawie prądu. Dzięki umowie zbożowej, której Rosja nie przedłużyła, można było eksportować znacznie mniej mąki słonecznikowej i oleju słonecznikowego. Kernel jest światowym liderem w eksporcie oleju słonecznikowego.

Zniszczenia w trzech portach

Zaraz po zakończeniu umowy zbożowej ataki rakietowe zniszczyły porty w Odessie, Czarnomorsku i Reni. Uszkodzone zostały także podajniki kolejowe i systemy rurociągów. Według Kernela, seria ataków osiągnęła punkt kulminacyjny 16 sierpnia, kiedy rosyjskie drony uderzyły w magazyny zboża i terminale przeładunkowe w porcie Reni.