Z informacji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wynika, że na plantacjach rzepaku pojawiły się chowacze: brukwiaczek i czterozębny. Pierwsze dane o ich wystąpieniu mówią o województwie opolskim - powiat brzeski. Te dwa szkodniki powodują nieodwracalne silne uszkodzenia roślin, które dodatkowo są miejscem infekcji wielu chorób grzybowych.

Decyzję o konieczności i terminie wykonania zabiegu insektycydowego należy podjąć na podstawie określenia progu szkodliwości. Dobrą i praktyczną metodą sygnalizacji pojawu tego szkodnika jest wystawienie żółtych naczyń. Gdy w ustawionym na wysokości wierzchołków roślin naczyniu złapiemy średnio 20 sztuk w ciągu pięciu dni, wówczas należy przystąpić do zabiegu.

Jest też inna metoda sprawdzenia ilości szkodników - strząsanie chrząszczy z roślin w godzinach rannych lub wieczornych, kiedy są mało ruchliwe. Przechodzi się wtedy plantację po przekątnej i wybiera się dziesięć miejsc, z których po 10 roślin przechyla się do czerpaka i kilkakrotnie wytrząsuje.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych