Krajowa Federacja Producentów Zbóż dokonała krótkiego przeglądu stanu zaawansowania żniw w poszczególnych rejonach Polski. Na południu kraju, a dokładnie w powiecie nyskim wykoszone jest już 80 proc. jęczmienia ozimego. Plony są dobre najczęściej oscylują w granicach od 6 do 9 t/ha. Pozostałe niewykoszone jeszcze pola stanowią 20 proc. areału tej uprawy pochodzą z cięższych, wilgotniejszych gleb, gdzie z powodu deszczy zbiór był długo niemożliwy. Jak donosi Federacja w regionie tym trwają także żniwa rzepaku. Plony nie są najgorsze, najczęściej mieszczą się w graniach 3-4t/ha. Średnia wilgotność nasion to 11-12proc.

Z kolei w powiecie pszczyńskim wykoszono trochę mniej jęczmienia, niż w powiecie nyskim, bo około 60-70 proc. areału tej uprawy. W regonie tym ruszyły także pierwsze zbiory rzepaku. Jeśli chodzi o plony wynoszą one maksymalnie 3 t/ha.

Również w Wielkopolsce trwają żniwa jęczmienia ozimego. Plony tego zboża niewiele odbiegają od tych uzyskiwanych w zeszłym tygodniu. Notuje się tu także dopiero początek żniw rzepakowych, póki co wilgotność nasion najczęściej wynosi 12 proc., zaś szacowany plon na poziomie około 3 t/ha.

Z kolei w lubuskiem jęczmień ozimy został praktycznie już skoszony. Jego plony szacuje się na 6-7 t/ha. Żniwa rzepaku zaczynają się, jednak nie przewiduje się dużych zbiorów ze względu na nękające ten region ostatnie gradobicie. Rozpoczynają się powoli pokosy pszenżyta oraz żyta. W rejonie tym obserwuje się odbijanie jęczmieni jarych, głównie na słabszych polach.

Z początkiem następnego tygodnia przewiduje się rozpoczęcie żniw rzepaku i jęczmienia na północnym zachodzie Polski.

Pszenżyto ozime i żyto koszone jest już np. w województwie pomorskim w powiecie człuchowskim. Po niedzieli z dużym prawdopodobieństwem rozpocznie się także zbiór jęczmienia jarego położonego na lżejszych glebach. 

Nieśmiało zaczęły się także zbiory rzepaku na Żuławach. Jak podaje Federacja prognozuje się tu także plony na poziomie około 3 t/ha.

Na Lubelszczyźnie również trwają pierwsze żniwa rzepaku, jednak plon przewiduje się słaby na poziomie 2-3 t/ha. Jęczmień ozimy został w całości skoszony, a jego plon oscyluje w granicach 7,5 – 8 t/ha. Według zebranych przez Federację informacji w ciągu najbliższych 3-4 dni zacznie się pokos pszenicy ozimej.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa