Generalnie jest taka zasada, że najlepiej aby roślina osiągnęła odpowiednią fazę rozwojową przed spoczynkiem zimowym, jej siew powinien być wykonany na 10 do 12 tygodni przed zakończeniem wegetacji. Każdy rok jest pod tym względem różny. W naszym kraju ostatnie lata pokazały, że mieliśmy do czynienia z długą i ciepłą jesienią. Jak będzie teraz trudno przewidzieć?


- W kraju siewy rzepaku są już bardzo zaawansowane i do końca tego miesiąca większość pól powinno być już obsiane. Oczywiście te osoby, które mają duży areał produkcji mogą nie zdążyć i go opóźnią, ale raczej nie powinno mieć to takiego znaczenia. Ważniejsze są wschody, a na razie niestety jest bardzo sucho. Jednak nie można niczego przesądzać - mówi portalowi farmer.pl Juliusz Młodecki z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Areał produkcji będzie zbliżony do roku ubiegłego, co oznacza, że mimo niższych cen rolnicy nie zrazili się do tej uprawy.

Rzepak przed zimą powinien mieć rozetę składającą się z 8-12 liści. Z kolei szyjka korzeniowa powinna mieć średnicę 1-1,5 cm i głęboko osadzony system korzeniowy.

W okresie jesiennym bowiem roślina buduje strukturę plonu, a więc tworzone są zawiązki pędów bocznych, kwiatostanów i przyszłych liści.

Późne siewy rzepaku mogą wpłynąć na słabsze wykształcenie się rośliny, po prostu mogą nie zdążyć one przygotować się do wyżej podanych parametrów.

Wróćmy do terminu siewu według niektórych danych siew rzepaku powinien rozpocząć się po 15 sierpnia. W innych optymalny czas w północno - wschodniej Polsce trwa od 5-15 sierpnia, w pasie środkowym kraju od 10-20 sierpnia, a w części zachodniej i południowej nie później niż 25-30 sierpnia.

KWS Polska z kolei jako optymalny termin siewu podaje 20-31 sierpnia, gdzie dla odmian populacyjnych zalecana ilość wysiewu wynosi 60-85 nasion/m², a dla mieszańcowych jest niższa - 40-65 nasion/m². Przy siewie opóźnionym od 1 do 10 września norma jest już wyższa i odpowiednio kształtuje się ona na poziomie 80-110 nasion/m² i 60-80 nasion/m².