Na umocnienie cen wpływają poza popytem wewnętrznym mocne sygnały z giełdy towarowej w Chicago, gdzie drożeje soja, ale także z Winnipeg. Canola zwiększyła tam wartość do poziomu najwyższego od 28 miesięcy na fali zakupów przez fundusze inwestycyjne oraz dzięki popytowi przetwórców.

Jak wynika z informacji FAMMU/FAPA w Europie ozime zasiewy rzepaku są obecnie dobrze chronione przez pokrywę śnieżną. Wiele się jednak może wydarzyć do końca zimy. W Niemczech zasiewy tej rośliny będą najpewniej mniejsze o 1,5 proc. niż rok wcześniej. Może to zaowocować zbiorem 5,5-6 mln t wobec 5,7 mln t rok wcześniej.

We Francji prognozuje się wzrost powierzchni uprawy rzepaku o 1,3 proc. do 1,47 mln ha. W Wielkiej Brytanii zasiewy wzrosły od 3 do 5 proc. W Rotterdamie podrożała większość surowców oleistych oraz olejów. Te ostatnie odczuły falę spekulacyjnych zakupów w związku z obawami, że z jednej strony deszczowa pogoda w Malezji zmniejszy podaż oleju palmowego, z drugiej strony susza w Argentynie pogorszy podaż soi, zatem i oleju sojowego.