W tym roku sporym problemem we wschodzącym rzepaku mogą okazać się ślimaki, bo w wykładanych pułapkach jest ich wyjątkowo dużo. Największe szkody wyrządza ślimak nagi, który najlepiej „czuje się” w temperaturze 12-18ᵒC. Oczywiście zależy to od regionu kraju. Kłopot ten dotyczy lokalizacji, które nie borykają się z suszą, gdyż ten szkodnik „lubi” wysoką wilgotność i uproszczenia w płodozmianie - ostatnio zyskują w oczach rolników i stosowane są coraz częściej.

Ślimaki mogą wyrządzić duże szkody, gdyż zjadają już kiełkujące nasiona i młode siewki. Następnie w późniejszych fazach rozwoju roślin nawet całe liście, co ważne wraz ze stożkiem wzrostu pędu głównego. Skutkuje to całkowitym zniszczeniem rośliny.

Progiem ekonomicznej szkodliwości ślimaków są dwa osobniki w pułapce i uszkodzenie 5 proc. siewek w fazie 1-4 liści lub 4 i więcej ślimaków na pułapkę i zniszczenie 10 proc. roślin w fazie od 5 liści.
Nie chemicznym sposobem walki z nimi jest m.in. izolacja przestrzenna od innych roślin z rodziny kapustowatych, ograniczenie zachwaszczenia, a także wczesny siew i zwiększenie normy wysiewu. Większość rzepaku jest już jednak wysiana, ale tam gdzie ten zabieg jeszcze przed rolnikiem, warto o tym pomyśleć.

Jakie są chemiczne rozwiązania na ten problem? Aktualnie, jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do walki ze ślimakami można wykorzystać ok. 20 produktów – wszystkie oparte o jedną substancję czynną: metaldehyd (związek z grupy aldehydów).

Są to na przykład : Allowin 04 RB, Axcela GB, Clartex Neo 04 RB, Lima Oro 3 GB, Lima Oro 5 GB, Limgol 5 GB, Medal 3 GB, Metarex Inov 04 RB, Metkol 5 GB, Molufries 5 GB, Push 5 GB, Sharmet 5 GB, Siga 3 GB, Simarol GB na ślimaki, Slugicol 3 GB, Slugix 3 GB, Snacol 05 GB, Snacol 5 GB, Sneg 3 GB, Ślimax Agro 3 GB, Ślimax Agro Plus GB, Xiren GB.

Moluskocydy rozsypuje się równomiernie na powierzchni gleby albo przy użyciu aplikatora do nawozów granulowanych.