Optymalny termin siewu rzepaku dla zachodniej części kraju przypada pomiędzy 20-25 sierpnia, dopuszcza się tygodniowe opóźnienie w wysiewie. Warunki pogodowe są obecnie na tyle sprzyjające, jednocześnie pogodna na najbliższy okres niepewna, że rolnicy z regionu decydują się na wcześniejsze siewy rzepaku.

- Postanowiłem nie czekać z siewem i w tej chwili sieję rzepak na polach w powiecie strzelecko-drezdeneckim w województwie lubuskim. Wschody powinny przebiegać bez większych problemów i raczej będą szybkie. Zdecydowanie wolę odpowiednimi zabiegami uregulować łan rzepaku, skrócić szyjkę korzeniową roślin, niż martwić się ewentualnym opóźnieniem w terminie siewu i wynikającymi z tego problemami – mówi Mirosław Szarzyński, zarządzający gospodarstwem we wsi Ogardy.

Rzepak z opóźnionego terminu nie wykorzystuje w pełni zdolności plonotwórczych, brakuje mu czasu na zbudowanie odpowiedniej masy korzeniowej i nadziemnej, co trzeba dodatkowo korygować nawozami. Często mimo wspomagania nie zdąży jesienią odpowiednio wykształcić się  i nie dorówna w plonowaniu rzepakom, które dobrze były rozwinięte przed zimą.

Ponadto słabiej rozwinięte na jesieni korzenie to trudniejsze warunki dla rozwoju rzepaku wczesną wiosną, zwłaszcza przy niedoborach wody występujących w tym czasie i często wiosennych brakach opadów deszczu. Rzepak siany w optymalnym terminie lepiej poradzi sobie w warunkach stresowych powodowanych suszą niż z terminu opóźnionego.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl   Rozmawiaj w temacie: termin siewu a plon