Głównie na stanowiskach piaszczystych (niski poziom materii organicznej), przy jednoczesnym kwaśnym odczynie gleby i w przypadku obfitych opadów może dojść do dużych strat siarczanów. Siarka bowiem jest składnikiem podanym na wymywanie. Stąd na wielu plantacjach rzepaku widoczne są już wizualne objawy niedoboru tego składnika.

Objawy deficytu siarki w pierwszej kolejności widoczne będą na młodszych liściach. Są to początkowo jasnozielone lub żółte mozaikowate przebarwienia na liściach (podczas gdy nerwy pozostają zielone), które z czasem w miarę ochłodzenia i coraz silniejszego niedoboru tego składnika stają się fioletowe lub czerwonawe. Jednocześnie liście mogą przybierać łyżeczkowaty kształt. Są węższe i lekko wygięte.

Jak tylko pogoda na to pozwoli warto wykonać zabieg dokarmiania aplikując 5 proc. roztwór siarczanu magnezu (siedmiowodny siarczan magnezu) lub 2,5 proc. roztwór (jednowodny siarczan magnezu). Taka interwencja pozwoli szybko usunąć objawy niedoboru siarki, jak również magnezu (składnik również podatny na wymywanie).

Należy jednak pamiętać, że rzepak jest bardzo wymagający zwłaszcza w stosunku do siarki i podstawowym źródłem tego składnika powinien być nawóz doglebowy. Stąd podstawowe nawożenie rzepaku siarką w nawozach zawierających ten składnik w formach łatwo dostępnych (SO42-), podobnie jak podstawowe nawożenie azotem, należy przeprowadzić w okresie wczesnowiosennym. Dobrą praktyką jest rozsianie kizerytu (siarczan magnezu) na krótko przed ruszeniem wegetacji.