Rzepak jary narażony jest na problemy. Przeważnie wysiany był około trzech tygodni temu i obecnie znajduje się w fazie rozwoju liści. Jednak brak wilgoci w glebie uniemożliwia jego wzrost, a wysokie temperatury spowodowały, że pojawiły się w nim już pierwsze szkodniki.

Mimo że nasiona rzepaku były zaprawiane przeciwko pchełkom ziemnym to jest ich bardzo dużo w uprawie. Zwalcza się je głównie za pomocą zapraw nasiennych, ale jest też np. preparat nalistny Decis Mega 50 EW, który jako substancję czynną zawiera deltametrynę z grupy pyretroidów. Stosuje się go po wystąpieniu chrząszczy na młodych roślinach lub zauważeniu pierwszych uszkodzeń.
Pchełki ziemne pojawiają się zwykle po wschodach rośliny. Ich próg szkodliwości to jeden chrząszcz na 1 metr bieżący rzędu.

Pchełki to małe chrząszcze 2 do 3 mm długości, barwy czarnej z metalicznym zielonym lub niebieskim połyskiem. Wyjadają one w liścieniach i liściach młodych roślin wgłębienia i otwory. Liczne występowanie chrząszczy w okresie wschodów może spowodować zupełne zniszczenie roślin.

Najbardziej narażone na pojaw pchełek są plantacje, na których wcześniej były uprawiane rośliny z rodziny kapustnych, albo w ich pobliżu.