Pęknięcia łodyg rzepaku to dość powszechne zjawisko i jeżeli występuje sporadycznie nie ma powodów do niepokoju. Martwić możemy się wtedy gdy na plantacji obserwujemy duży udział roślin z pęknięciem. Uszkodzenia stają się wrotami dla infekcji:  zwłaszcza zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni oraz suchej zgnilizny.

Co zatem może powodować pękanie łodyg rzepaku?

1. Szybki wzrost roślin

Wegetacja ruszyła w tym roku bardzo wcześnie i bez żadnego przyhamowania spowodowanego np. wystąpieniem okresu chłodniejszego. Przy szybkim tempie wzrostu, łodygi potrafią pękać, zwłaszcza gdy rzepak jest dobrze odżywiony. To jest najbardziej prawdopodobny czynnik,  który  powoduje taki rodzaj uszkodzeń w tym roku. Zjawisko może się nasilić po ostatnich opadach deszczu, rzepak może bardzo gwałtownie zacząć się rozwijać i w efekcie dojdzie do pękania łodyg na jeszcze większą skalę. 

2. Przenawożenie

To druga prawdopodobna przyczyna wystąpienia takiego rodzaju uszkodzeń. Głownie duże dawki azotu, zwłaszcza aplikowane jednorazowo powodują wydelikacenie komórek roślinnych, które łatwo ulegają rozerwaniu podczas wzrostu i rozwoju rośliny.

3. Niedobór boru

Niedobór boru w uprawach rzepaku jesienią powoduje ograniczenie rozwoju systemu korzeniowego i powstanie tzw. kawerny na przekroju korzenia rzepaku, a wiosną deficyt tego pierwiastka powoduję chlorozę liści i pękanie łodyg z charakterystycznym odstawaniem epidermy (skórki). Braki boru mogą bardziej doskwierać roślinie w okresie niedoboru wody, który ma istotny wpływ na dostępność boru dla rośliny.

4. Przymrozki

To póki co mało prawdopodobna przyczyna by w tym roku przymrozki spowodowały masowe pękanie łodyg, gdyż zwyczajnie nie zanotowano w okresie pobudzenia rzepaku znacznych spadków temperatur. Nie mniej jednak jak najbardziej przymrozki, zwłaszcza gdyby wystąpiły teraz czyli w okresie intensywnego wzrostu ,mogą powodować pękanie łodyg.

5. Chowacze łodygowe

Konsekwencją nakłucia chowacza jest również pękanie łodyg. Larwy chowacza, uszkadzają rdzeń łodygi, osłabiają ją znacznie i może to doprowadzić do podłużnego pękania łodygi i jej charakterystycznego wygięcia.

Jedno jest pewne -każdy wyżej wymieniony czynnik powodujący pękanie łodyg ogranicza przewodzenie wody oraz składników pokarmowych co może objawiać się zahamowaniem wzrostu rośliny, jej wyginaniem i w późniejszym okresie jej wyleganiem. Ponadto wszelkie rany powstające na roślinie powodują, że rośliny stają się bardziej podatne na infekcje chorobowe.