Wczoraj pisaliśmy o tym, że obniżyły się temperatury. Zapowiadane były w zależności od województwa lokalnie do -5 st. C, a przy gruncie -7 st. C. Z informacji przesłanych przez rolników, do naszej redakcji, okazuje się że lokalnie były one czasami jeszcze niższe niż zapowiadano i nie koniecznie przy gruncie, ale na wysokości 2 m – wynosiły -7 st. C (np. północne Mazowsze). Z kolei od innego farmera wiemy, że w okolicach Ostrołęki, przy gruncie zanotowano nawet -10 st. C.

Jak takie spadki mogły wpłynąć na rośliny?

Tak jak już informowaliśmy problem może pojawić się w wypadku wschodzącego buraka cukrowego, któremu zagraża temperatura minus 3-5 st. C, a takie niestety wystąpiły. Pytanie czy takie obniżki były jednorazowe? Zapowiada się na to, że chyba nie i tej nocy scenariusz - może już nie na taką skalę – ale ma się powtórzyć. Niestety oznaki przemrożenia na siewkach buraka mogą wystąpić z ciągu czterech dni. Na początku widać zasychanie liścieni, korzeń brunatnieje i roślina taka nie będzie się dalej rozwijała.

Kukurydzy nie zagrozi, gdyż gatunek ten został na razie wysiany raczej w południowej Polsce, o czym pisaliśmy TUTAJ, a tam nie było znacznych przymrozków. Nasiona „zalegają” jeszcze w glebie, która dobrze akumuluje ciepło, bo np. 10 kwietnia na Mazowszu – na głębokość siewu kukurydzy – osiągnęła ona temperaturę w wysokości 5 st. C.

Rolnicy obawiają się o rzepak. Gatunek ten w obecnej fazie rozwojowej, czyli początek pąkowania jest raczej „odporny” na przymrozki, ale zwykle do -6 st. C. Ważne jest jak wysokie one były, przez ile godzin i jak długo będą się powtarzać przez kolejne dni. Na razie w tej kwestii trudno jest jednoznacznie ocenić, czy wystąpią straty. Na pewno przy tak niskich temperaturach mogą trochę "pochylić" się kwiatostany, ale pąków przymrozek raczej nie powinien uszkodzić, gdyż jest on schowany i otulony liśćmi.

Przymrozek może za to wpłynąć na pękanie łodyg, która stanowi swego rodzaju furtkę dla agrofagów, a także mogą one „esowato” się wyginać, ale ten ostatni stan nie wpływa na plon.

Przymrozki w wypadku rzepaku są groźne w momencie jego pełni kwitnienia. Wówczas mogą one uszkodzić pąk. Ale na początku kwitnienia, nawet jeśli dojdzie do uszkodzenia, roślina ma szanse "zainwestować" w kwiaty z pędów bocznych, które część plonów mogą wówczas zrekompensować.