Kolejna już jesień upływa pod znakiem intensywnych nalotów szkodników, które z powodzeniem atakowały plantacje rzepaku już od wschodów. Oprócz groźnej śmietki spustoszenie czynią mszyce – zmienia się ich biologia, atakują długo i przy łagodnych zimach mogą na roślinach występować przez cały okres wegetacji.

W plantacjach rzepaku ozimego mszyce mogą prowadzić do chorób wirusowych. Kilkanaście gatunków mszyc jest wektorem wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Groźnego wirusa roznosi m.in mszyca brzoskwiniowo ziemniaczana i mszyca kapuściana.

Przebarwienia w plantacjach rzepaku w postaci żółtych i czerwono-fioletowych liści w pierwszej kolejności wskazują na niedobór azotu, w chłodniejszych warunkach fioletowe liście wiążą się także ze słabą dostępnością fosforu (zaburzenia w przyswajalności fosforu, co skutkuje deficytem pierwiastka),ale nie tylko. Mogą być skutkiem lekkiej fitotoksyczności stosowanych fungicydów. Przebarwienia liści i słabszy rozwój roślin może być związany z uszkodzeniami systemu korzeniowego powodowanego przez np. przez śmietkę kapuścianą lub kiłę kapusty. Powodem może być też wirus żółtaczki rzepy.

Objawami wirusa żółtaczki rzepy w rzepaku są antocyjanowe przebarwienia na liściach, które występują na blaszce liściowej od brzegu w kierunku do środka. Obserwuje się też skarłowacenie roślin rzepaku. Wirus żółtaczki rzepy przez długi czas może nie dać widocznych objawów zewnętrznych na roślinie i dopiero test laboratoryjny pozwala stwierdzić jego obecność. Porażenie prowadzi do zredukowania liczby odgałęzień bocznych i nasion w łuszczynie oraz zmniejszenia zaolejenia. Wzrasta natomiast zawartości glukozynolanów.

Jeśli na plantacji stwierdzamy rośliny z przebarwieniami o nieprawidłowym pokroju to najlepiej je wykopać i dokładnie się im przyjrzeć. Trzeba sprawdzić czy na korzeniu nie ma blizn i wydążonych kanałów przez szkodnika lub narośli infekcyjnych. Jeśli nie, wówczas można podejrzewać obecność wirusa żółtaczki rzepy. Zagrożone wirusem są szczególnie te plantacje, gdzie do siewu wybrano odmiany bez odporności na TuYV.