Ważne jest, aby stosować regulatory wzrostu w odniesieniu do stanu roślin w łanie, odporności odmiany na wyleganie i warunków pogodowych, by po zabiegu osiągnąć równomiernie rozpoczęcie kwitnienia. Zastosowanie zbyt wysokich dawek może zahamować dalszy wzrost roślin, spowodować przebarwienia liści, opóźnić kwitnienie i dojrzewanie. Poza tym ewentualne odmienne reakcje na działanie środka mogą także wynikać z różnic odmianowych.
Dobierając wiosną środek pierwsza zasada jaką trzeba się kierować to wymiana substancji aktywnej, czyli nie stosuje się tej samej, którą aplikowano jesienią i należącej do tej samej grupy. Spośród substancji aktywnych mających charakter regulatorów wzrostu w terminie wiosennym można wykorzystać: chlorek chloromekwatu (CCC)- dla antywylegaczy, czy nitrofenolany sodu. Ponadto w terminie wiosennym na pokrój roślin działają substancje aktywne z grupy triazoli: tebukonazol, metkonazol, paklobutrazol.
Możliwe jest łączone zastosowanie regulatorów z insektycydami, herbicydami, przy czym zawsze trzeba sprawdzać etykiety preparatów.