Coraz częściej z powodu np. późnego zbioru przedplonu, rolnicy zmuszeni są wysiać rzepak poza terminami optymalnymi. Przypadają one zwykle na 10-25 sierpnia w zależności od regionu. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom, przygotowaliśmy zestawienie odmian polecane na opóźniony siew.

Hodowle roślin dysponują bowiem odmianami rzepaku o bardzo dynamicznym wzroście nawet w warunkach skracającego się dnia. Umożliwia to osiągnięcie przez nie właściwej wielkości morfologicznej i dojrzałości fizjologicznej przed nadejściem zimy. Dlatego nadają się one do wysiewu w tzw. terminach opóźnionych. Jednak określenie tego czasu nie jest wcale proste. Według jednych źródeł jest to kilka dni po 25 sierpnia, a według innych – kilka dni po 31 sierpniu.

Generalnie siewu opóźnionego nie poleca się przeprowadzać po 10 września. Z kolei określenie tego optymalnego terminu również nie jest łatwe, gdyż zależy od regionu Polski. Dlatego termin opóźniony również należy traktować pod tym względem elastycznie.

Do opóźnionego siewu wykorzystuje się zwykle odmiany mieszańcowe. Z danych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych wynika, że odznaczają się one po pierwsze szybkim jesiennym wzrostem, po drugie wcześnie wznawiają wegetację po zimie (co, niestety, może wpływać na starty spowodowane przymrozkami), po trzecie lepiej wykorzystują zasoby wody po okresie zimy (intensywny rozwój korzeni), co w konsekwencji daje wyższe plony – a to jest najważniejsze.

Przedstawiamy propozycje firm hodowlano-nasiennych odmian rzepaku ozimego polecanego do późnego siewu.
Bayer CropScience: Puncher, Belana, Jumper.
Euralis Nasiona: ES Mercure, ES Kamillo, ES Darko.
HR Strzelce: Konkret, Marcelo, Starter.
KWS Polska: Alvaro KWS F1, Marcopolos F1, Hybrirock F1.
Limagrain: Arsenal, Andromeda, Anderson.
Maisadour Polska: Loki, Galia.
Monsanto Polska: DK Exprit, DK Exstorm, DK Exssence, DK Exsor, DK Expertise, DK Exception, DK Extrovert, DK Expower, DK Exodus, DK Explicit, DK Excellium, DK Exclusiv, DK Imminent CL.
Pioneer: PR46W24, PR46W20, PT206, PR44D06.
Rapool: Marathon.
Saatbau Polska: Jimmy, DK Exwill.
Syngenta Polska: SY Kolumb, NK Technik, NK Petrol.