Nie wszyscy mogą się w tym sezonie pochwalić pięknymi plantacjami rzepaku. Niestety stan tych upraw jest bardzo zróżnicowany. Na Kujawach (w zależności od terminu siewu i przyjętej agrotechniki) rośliny są najczęściej w fazie 7-8 liści. Są również takie plantacje gdzie rzepak ma jedynie 5-6 liści, słaby i cienki korzeń (poniżej 5 mm) i wątłą szyjkę korzeniową. Niestety na wielu polach dodatkowo zalegają zastoiska wody, w których rośliny do wiosny z pewnością wymokną i wygniją.

A jak wyglądają plantacje zasiane w technologii strip till?

Wybrane plantacje położone są w okolicy Nakła nad Notecią. Rzepak ozimy odmiany Sundance (IGP) zasiany został około 20.08.2017 w ilości 2,3 kg/ha po pszenicy ozimej. Uprawę pasową wykonano agregatem Mzuri.

Przedsiewnie zastosowano pod korzeń 150 kg fosforanu amonu oraz 200 kg Korn Kali. W czasie jesiennej wegetacji podano roślinom 3 krotnie nalistnie nawozy mikroelementowe (z gamy nawozów Agrami) i podano roślinom, aż 450 g boru w postaci nalistnej.

Rzepak odchwaszczany został preparatami przedwchodowymi, po siewie wykonano dwukrotną aplikację graminicydami (w celu zwalczania licznych samosiewów zbóż). Kilkukrotnie zaaplikowano na rośliny insektycydy (głównie ukierunkowane na zwalczanie pchełek oraz śmietki kapuścianej). Plantacja była dwukrotnie skracana, dzięki temu rozeta jest dość krępa, a pąk wierzchołkowy usadowiony tuż przy ziemi.

W dniu oględzin (ostatnie dni listopada) rośliny były w fazie 8-10 liści. Obsada wyrównana, w zależności od badanego miejsca na m2 było od 30 do 40 roślin. System korzeniowy (jak widać na załączonych zdjęciach) bardzo dobrze rozwinięty, zdrowy, bez oznak niedoborów boru. Jedynie na niektórych roślinach odnaleźć można było ślady żerowania śmietki kapuścianej- jednak bez aktywnej larwy. Grubość korzenia około 1-1,5 cm.

Na uwagę zasługuje fakt, że na plantacjach nawet w pobliżu studzienek melioracyjnych nie było wymokisk. Świadczy to o sprawnie działającej melioracji oraz, że technologia strip till idealnie sprawdza się także w takie mokre sezony jak ten.

Niestety rośliny dość mocno opanowane są przez suchą zgniliznę kapustnych. Jednak w tym roku obserwujemy bardzo silną presję tej choroby praktycznie w całej Polsce.

A jak prezentują się plantacje i rośliny rzepaku – zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.