- Ogólnie plony są mniejsze niż w zeszłym roku z powodu przemarznięcia oraz warunków atmosferycznych, które utrudniały żniwa np.: młócenie na stojąco przez silny wiatr, deszcze i grad. Przewidywany plon to 1,5 mln t - informuje portal farmer.pl Aleksandra Wójcik z KZPR.

Przypominamy, że jeszcze pod koniec maja prezes KZPR Mariusz Olejnik zapowiadał, że tegoroczne zbiory rzepaku mogą wynieść jedynie 1,2-1,4 mln t w efekcie wymarznięć. Na szczęście nie są one aż tak niskie jak prognozowano (1,5 mln t), ale i tak mogą nie pokryć krajowych potrzeb produkcyjnych. Dla porównaniu w roku 2011 Główny Urząd Statystyczny oszacował, że zbiory rzepaku i rzepaki wyniosły 1,9 mln t.

Żniwa rzepakowe są już prawie zakończone. Na nielicznych polach pozostała przede wszystkim forma jara tej rośliny.

- W regionie Polski północno-wschodniej żniwa rzepakowe zostały zakończone. Osiągnięto plon lepszy niż oczekiwano - około 2-3 t/ha. Ci którzy zostawili rzepak mile się zaskoczyli plonem. Rzepak dyskusyjny, co do pozostawienia na polu czy zaorania, dał plon z hektara w wysokości 2 t, więc rolnicy są zadowoleni - mówi Wójcik.

W Polsce południowo-wschodniej zbiory powoli się kończą, zebrano około 80-90 proc. zasiewów, a plon wynosi średnio 3,5 t/ha. Natomiast na północy kraju, jak wynika z danych KZPR zebrano około 90 proc. rzepaku.