Naukowcy alarmują, że uproszczenia w zmianowaniu powodują, że  kiła kapusty z roku na rok nabiera na znaczeniu. Jest już ona powszechna w północnych województwach oraz południowo-wschodnich. Monitoring prowadzony przez IOR PIB w Poznaniu na temat zasięgu występowania tego patogena mówi, że kiła jest już obecna w Wielkopolsce oraz na Kujawach.

Dodatkowym czynnikiem ułatwiającym rozwój kiły jest uprawa gorczycy w poplonach. Głównie ze względu na niską cenę nasion, uprawa międzyplonów bazujących na tej roślinie stała się bardzo popularna wśród rolników. Siana bywa w siewie czystym lub w mieszankach, w tym często razem ze zbożami. Według naukowców gorczyca oraz chwasty z rodziny kapustowatych to dwa potężne źródła, które powodują gwałtowne namnożenie się kiły w polskich glebach.

Źródeł zakażenia pól przetrwalnikami kiły kapusty jest wiele, większość z nich związana jest z przenoszeniem jej poprzez zainfekowaną glebę. Niemniej jednak pojawienie się na danym polu kiły nie oznacza, że problem pojawi się w całym gospodarstwie. Kiła rozwija się w specyficznych warunkach: lubi niskie pH oraz ciężką, mało przepuszczalną glebę.

Należy mieć jednak na uwadze, że rozwój kiły możemy sami sprowokować. Możemy ją rozwlec za pomocą uprawek, oraz pobudzić do intensywnego rozwoju właśnie poprzez wprowadzanie do zmianowania poplonów z gorczycy.

Gorczyca jest bardzo podatna na zakażenia kiłą kapustnych. Według wyników badań prof. Tomasza Kurowskiego z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie wynika, że w przypadku gdy gorczyca zostanie zasiana na polu zainfekowanym kiłą, gdzie 10 proc. roślin rzepaku było porażonych tym patogenem, to zostanie zainfekowanych 70 proc. roślin gorczycy. Takie pole praktycznie powinno być wykluczone z produkcji rzepaczanej lub należy siać na nim jedynie nowe odmiany tolerancyjne na kiłę kapustnych. I choć takie odmiany genetycznie nie są podatne na zakażenie to problemu kiły ciągle się nie pozbędziemy. Na polu rzepaczanym będą samosiewy odmian podatnych jak również chwasty z rodziny kapustnych, na których kiła ciągle się będzie rozwijać.

W związku z powyższym naukowcy ściśle zajmujący się problemem kiły zalecają by rolnicy będący w programie rolnośrodowiskowym oraz ci którzy uprawiają rzepak w uproszczonym zmianowaniu, nawet jeśli na ich polu nie wystąpiła dotychczas kiła, w celach profilaktycznych zaprzestali siania gorczycy jako międzyplonu ścierniskowego.