Na obserwowanych przez firmę PROCAM plantacjach rzepaku położonych w 9 lokalizacjach w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz podkarpackim w każdej z tych miejscowości wyłapano od 3 do 7 muchówek śmietki kapuścianej, natomiast w miejscowości Ziemomyśl – odłowiono aż 80 dorosłych owadów (monitoring wykonany dwa dni temu).

Przypominamy, że w przypadku śmietki kapuścianej - próg ekonomicznej szkodliwości to 1 osobnik dorosły w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

Zalecamy monitoring swoich upraw i jeżeli jeszcze tego nie wykonano przypominamy o wystawianiu żółtych naczyń na pola.

Śmietka kapuściana to muchówka dorastająca do 6 mm z bardzo charakterystyczną czerwoną plamką na srebrzystym czole. Szkodliwe są larwy, które drążąc korytarze uszkadzają silnie korzeń oraz szyjkę rzepaku. Zwalczamy natomiast owady dorosłe.

Jeżeli na polu stwierdzimy intensywny nalot szkodnika na rzepak należy wykonać oprysk nalistny.
W tym roku mamy nareszcie zarejestrowany preparat na śmietkę - Inazuma 130 WG. Środek można zastosować po zauważeniu szkodnika na plantacji jesienią od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13-19) w dawce 0,25-0,30 kg/ha. Warto także zaznaczyć, że insektycydy zarejestrowane do zwalczania innych szkodników jesiennych (pchełki, mszyce, gnatarz) zwalczą także przy okazji śmietkę.

W zwalczaniu śmietki można także wykorzystać preparat oparty na wyciągach roślinnych będący w ofercie firmy PROCAM - DELIA STOP. Można go było zastosować doglebowo bezpośrednio przed siewem rzepaku, jak i można go jeszcze wykorzystać nalistnie, do fazy 2-4 liści właściwych rzepaku.

Sezon ten będzie także sprawdzianem dla skuteczności działania nowej rzepaczanej zaprawy nasiennej Lumiposa 625 FS (cyjanotraniliprol). Z założenia ma ona także ograniczać szkody wyrządzone przez śmietkę kapuścianą. Niestety zaprawą tą potraktowane były w tym sezonie tylko wybrane odmiany rzepaku.