- Po deszczowym miesiącach lipcu i sierpniu w 3. dekadzie podczas siewów rzepaku ozimego panowały dobre warunki wilgotnościowe, które gwarantowały równomierne wschody roślin uprawnych - informują dr Paweł Kazikowski i Kamil Szpak opiekujący się polami demonstracyjnymi BASF w Pągowie.

Rzepak został tam wysiany 28 sierpnia. - Zasiano sześć odmian, na których zostanie zastosowana technologia ochrony herbicydowej - Clearfield oraz 27 odmian konwencjonalnych - głównie hybrydowych - mówią eksperci. Clearfield stanowi połączenie powschodowego systemu zwalczania chwastów o szerokim spektrum działania z wysokowydajnymi hybrydowymi odmianami rzepaku. Planowane jest wprowadzenie tego systemu w naszym kraju w 2013 r.

Kolejną nowością na polach ma być nowy Butisan Star, który jest w trakcie rejestracji . Na polach demonstracyjnych w Pągowie zastosowano go 4 września do zwalczania chwastów dwuliściennych.

Jakie zabiegi są jeszcze planowane? - Powschodowo, w fazie 2-4 liści chwastów na 6 odmianach rzepaku ozimego zostanie zastosowana technologia Clerfield, która jednocześnie zwalcza chwasty jedno i dwuliścienne oraz stanowiące coraz większy problem samosiewy rzepaku konwencjonalnego. Optymalne warunki wilgotnościowe sprzyjają wschodom samosiewów zbóż, dlatego na pozostałych konwencjonalnych odmianach rzepaku ozimego, w fazie 2-3 liści właściwych rzepaku ozimego zostanie zastosowany herbicyd. W przypadku wystąpienia szkodników tj. pchełka rzepakowa, tantniś krzyżowiaczek, gnatarz rzepakowiec, zastosowany zostanie insektycyd - informują specjaliści.

Panujące dość wysokie temperatury sprzyjają żerowaniu szkodników glebowych, takich jak rolnice.

- Kiedy rzepak ozimy osiągnie fazę od 4 do 6 liści właściwych zastosowany zostanie fungicyd o działaniu regulatora wzrostu - dodaje dr Kazikowski.

Z kolei na Pomorzy w Gurczu siew był wykonany wcześniej, bo 24 sierpnia. - Suma opadów w sierpniu wyniosła 43,4 mm, co gwarantowało równomierne wschody roślin uprawnych. Niestety w pierwszej dekadzie września spadło tylko 5 mm i obecnie na polach gleba jest bardzo przesuszona i spękana - podkreśla Marcin Łański z BASF. Podobnie jak w Pągowie, w województwie pomorskim również testowana jest technologia - Clearfield i nowy Butisan Star.