Jak poinformował portal farmer.pl Mariusz Olejnik - prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku - umowy kontraktacyjne opiewają średnio na 1700-1800 zł/t. - Kilka dni temu zadzwonił do mnie rolnik z informacją, że nawet można za tonę otrzymać 1820 zł - mówi Olejnik.

Średnie ceny potwierdza plantator rzepaku z powiatu grudziądzkiego. - Obecnie zakłady tłuszczowe kontraktują rzepak na około 1750 zł/t. Mimo że jest to dobra cena, ja jednak zamierzam jeszcze trochę poczekać. W ubiegłym roku się pospieszyłem. Podpisałem umowę w lutym, a podczas żniw cena nasion była znacznie wyższa. Nie chcę popełnić tego błędu - mówi rolnik.

Obecne cena rzepaku, według informacji zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa, wynosi 1657 zł/t. Zdaniem analityków jednak raczej wzrośnie, albo utrzyma się na wysokim poziomie. Powodem takiej sytuacji może być słabe przezimowanie rzepaku ozimego, a także zmniejszona powierzchnia zasiewów. Według KZPR spadek w tym sezonie wyniesie około 10 proc. Natomiast Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oszacował, że areał upraw rzepaku pod zbiory w 2011 r. jest niższy o ok. 3 proc. w relacji rocznej.