Mszyce coraz liczniej widoczne są na plantacjach rzepaku ozimego. Wysysając soki, sprawiają, że liście roślin marszczą się. Jeśli w rzepaku stwierdzi się 2 kolonie na brzegu pola na 1 m2, oznacza to konieczność przeprowadzenie chemicznego zabiegu insektycydem.

Żerują też licznie pchełki ziemne. Dorosłe chrząszcze pchełki ziemnej nie są tak szkodliwe, jak larwy, które powodują większe szkody w roślinie. Larwy drążą chodniki w ogonkach liściowych, nerwach liścia oraz w pędach roślin. Ich żerowanie prowadzi do zahamowania wzrostu roślin rzepaku. Próg jesiennej szkodliwości to stwierdzenie 1 chrząszcza w 1 mb rzędzie rzepaku.

Widoczny jest gnatarz rzepakowiec - błonkówka, osobniki dorosłe są z czarną głową, pomarańczowym odwłokiem i czarną podstawą skrzydeł. Larwy gnatarza rzepakowca mogą wyrządzić znaczące szkody. Zeskrobują miękisz, następnie zjadają większą część liści. Przy masowych pojawach mogą prowadzić do gołożerów.

Larwy gnatarza rzepakowca początkowo żerują w miejscu wylęgu, czyli na dolnej stronie liści. W dolnej części roślin widoczne są też larwy tantnisia krzyżowiaczka.

 

Sprawdź ceny kontraktów terminowych