Wiemy już jak właściwie przygotować stanowisko do siewu lnu oraz znamy parametry jego siewu. Teraz pora zastanowić się, w jaki sposób odchwaścić plantację lnu, czy istnieje możliwość regulacji jego pokroju, jakiego plonu możemy się potencjalnie spodziewać oraz jakie są największe wyzwania w uprawie tej rośliny? Na te i pozostałe pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

W zakresie poruszanego tematu odpowiedzi udzielił Jakub Martofel, reprezentujący Hodowlę Roślin Strzelce.

Odchwaszczanie lnu

Pierwszą kwestią, nad którą się pochylimy jest odchwaszczanie lnu. Jak twierdzi Martofel, walkę z chwastami najlepiej jest rozpocząć od wyboru właściwego pola pod uprawę – najlepiej uprawianego w dobrej kulturze. Istotne jest mechaniczne zwalczanie chwastów za pomocą właściwie dobranych zabiegów agrotechnicznych przed siewem.

Jeśli zaś chodzi o stosowanie herbicydów, to zdaniem naszego rozmówcy obecnie niewiele jest środków na chwasty dwuliścienne w lnie, które byłyby dostępne w sprzedaży.

- Dobrym sposobem odchwaszczania lnu jest stosowanie zabiegu doglebowego, bezpośrednio po siewie (np. Boxer 800 EC). Z kolei na chwasty jednoliścienne można z powodzeniem stosować dostępne graminicydy – wyjaśnia Jakub Martofel, z Hodowli Roślin Strzelce.

Jeszcze do niedawna powszechnie stosowano w tym celu substancje chlopyralid + MCPA, bentazon + MCPA lub asulam + MCPA w fazie jodełki (gdy len miał 6-12 cm wysokości). Obecnie jednak środki ten nie posiadają rejestracji.

To właśnie prowadzenie plantacji w dobie braku substancji czynnych do odchwaszczania oraz ochrony roślin jest zdaniem naszego rozmówcy największym wyzwaniem stojącym przed rolnikami uprawiającymi len.

Regulacja pokroju roślin lnu

Wielu plantatorów lnu zauważa, że rośliny często wylegają, przez co późniejszy zbiór bywa problematyczny. Co w tej kwestii zalecają eksperci?

- Najlepszym sposobem regulacji pokroju lnu jest nie przenawożenie plantacji nawozami azotowymi. Do częściowej regulacji pokroju można zastosować fungicydy, które mają także działanie związane ze skróceniem oraz usztywnieniem pędu np. Dovvo 375 SC (difenokonazol, paklobutrazol) – wyjaśnia Martofel.

Praktycy twierdzą, że nawożenie azotowe powinno zamknąć się w dawce ok. 50-60 kg/hektar. 

Jak plonuje len oleisty?

Plony lnu oleistego, podobnie jak innych roślin w bardzo dużym stopniu zależą od przebiegu wegetacji.

- W przypadku uprawy lnu kluczowe znaczenie dla osiąganych plonów ma odpowiednie uwodnienie gleby w czerwcu – dodaje Jakub Martofel.

Jego zdaniem średnie plony nasion lnu wahają się w przedziale od 1 do 2 t/ha.

Hodowla Roślin Strzelce ma w swojej ofercie nasiona dwóch odmian: Szafir – nasiona brązowe oraz Jantarol, charakteryzujący się nasionami żółtymi.