Rolnicy z Wielkopolski sieją obecnie rzepak. Wychodzą z założenia że lepiej wykorzystać wilgoć, która jest jeszcze w glebie, kilkukrotnie wyregulować nadmiernie wyrośnięte rośliny niż martwić się później o problemy ze wschodami przy braku wody.

Zobacz relację wideo

Zabiegi uprawy przedsiewnej, nawożenia i siewu, doglebowego odchwaszczania wykonują szybko – jednego dnia na danym polu. Wszystko po to, by po orce przedsiewnej tracić jak najmniej cennej wilgoci z gleby, zwłaszcza że w regonie dominują gleby lekkie.

W aktualnych warunkach, przy płytkim siewie, jaki w przewadze jest wykonywany (głębokość 2 cm) można spodziewać się szybkich wschodów. Przy optymalnych warunkach temperatury, dostępie tlenu i właściwym zaopatrzeniu wodę po 3 dniach widoczny będzie skiełkowany rzepak.

Rolnicy nieustannie śledzą prognozę pogody i liczą nawet na niewielki opad. Mimo że obecnie jest jeszcze jakaś wilgoć w glebie, która wystarczy do skiełkowania nasion to już za chwilę przy wysokich temperaturach jakie mamy, zagrożeniem dla dalszych wschodów rzepaku oraz młodych roślinek będzie właśnie ewentualny brak wody i susza.