Rzepak ozimy

W dalszym ciągu możemy spodziewać się nalotu szkodników łuszczynowych. Głównie w godzinach około południowych szkodniki te nalatują na plantacje. Warto zwrócić także uwagę na słodyszka rzepakowego, pierwsze osobniki są już odławiane w naczyniach, mogą zacząć już żerować w schowanych jeszcze pąkach kwiatowych – informują doradcy z firmy Procam. 

Nadal rzepak zagrożony jest infekcjami grzybowymi w tym szarą pleśnią oraz suchą zgnilizną kapustnych. Przy sprzyjającej pogodzie, a szczególnie wysokiej temperaturze i odpowiedniej wilgoci, choroby mogą się rozwijać.

Zboża ozime

Jak zaznaczają w komunikacie fitosanitarnym doradcy z Procam, w przypadku zbóż, głównie w uprawach wcześnie sianych i o dużym zagęszczeniu należy zwrócić uwagę na wiosenne porażenia przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę liści oraz czasem dość duże porażenie przez rdzę brunatną. W dalszym ciągu warto zwracać uwagę na identyfikację pałecznicy zbóż i traw jak i na plantacje, gdzie występuje pleśń śniegowa, w takich przypadkach pamiętajmy o ponadstandardowym wzmacnianiu takich upraw.

Co do szkodników to od parunastu dni mamy dość intensywne wyloty na plantacje zbóż skrzypionki zbożowej - może to w przyszłości zapowiadać problem z larwami tych szkodniów. W jęczmieniu szkodliwe bywają pchełki ziemne. Ostatni incydent z niskimi temperaturami w tle spowodowały zwiększoną szkodliwość żerujących larw ploniarki zbożówki zarówno w oziminach, jak i jarych zbożach.

Problemy fizjologiczne

Poza szczególnym zwróceniu uwagi na choroby jak i szkodniki, warto spojrzeć na problemy fizjologiczne – zwracają uwagę specjaliści. Obecnie są one związane z dużą amplitudą temperatury dnia do nocy od 15 do -5°C. Wywołuje to duży dyskomfort fizjologiczny dla roślin. W rzepaku może dojść do kędzierzawienia liści i przebarwień głownie purpurowych. Fioletowawe przebarwienia głównie końcówek liści mogą być widoczne także w zbożach.  Objawy te są przemijające i nie mają wpływu na plon. 

Czas skracania

Nadszedł także czas wykonywania zabiegów skracających zarówno w rzepaku (rośliny strzelają już w pęd) jak i w zbożach (coraz większy udział plantacji) osiągnęło już fazę pierwszego kolanka. Szczególnie zabiegi skracające są potrzebne w jęczmieniu oraz życie. Przymrozki z przed kilku dni powstrzymywały producentów przed aplikacją regulatorami w tych uprawach. Obecnie pogoda się poprawia, stąd szansa na nadrobienie zaległości.