- Zmiana nazwy nie niesie żadnych innych konsekwencji. Pozostajemy tą samą firmą, w tym samym składzie, z tą samą ofertą - zapewnił Andrzej Duszejko, wiceprezes Rapool Polska.

- Nasza spółka była pierwszą próbą otwarcia niemieckiego Rapool-Ring GmbH na zagraniczne rynki. 22 listopada 2002 r. utworzono w Polsce spółkę-córkę pod nazwą Agro Bras. Obecnie Rapool działa na 12 rynkach w Europie, m. in w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii, Rosji, Kazachstanie i na Białorusi - wymienił Michał Kochański, specjalista ds. marketingu Rapool Polska. W wielu z tych krajów, podobnie jak w Polsce, powstające spółki-córki otrzymywały nowe, unikatowe nazwy. - Ujednolicenie nazewnictwa we wszystkich spółkach-córkach ma na celu umocnienie marki Rapool - podkreślił Kochański. - Już w 2010 r. na naszych produktach, obok logo Agro Bras, pojawiło się logo Rapool. Rozpoczęliśmy wtedy 2-letnią fazę przejściową, żeby przyzwyczaić klientów do nowego logo, żeby wiedzieli, że to jest ta sama firma.

Historia Rapool-Ring GmbH rozpoczęła się w 1974 r., na skutek połączenia hodowli NPZ-Lembke i DSV. Celem nadrzędnym hodowców rzepaku było wyeliminowanie kwasu erukowego z oleju rzepakowego. Już 2 lata później, w 1978 r., powstały pierwsze odmiany jedno-zerowe: Lesira, Quinta i Rapora. W 1981 r. zarejestrowano w Niemczech pierwszą odmianę rzepaku dwu-zerowego: Librador. W ciągu 5 lat Niemcy Zachodnie przestawiły się na uprawę dwu-zerowych odmian: Ceres i Lirabon.

Kolejnym kamieniem milowym było rozpoczęcie w 1994 r. wprowadzania nowych biotechnik do hodowli rzepaku. Rok później Rapool zarejestrował pierwsze na świecie, hybrydowe odmiany: Joker F1 i Pronto F1, zrestorowane w systemie MSL.

W 1998 r. zarejestrowano w Polsce odmianę Lisek, która zdobyła w kraju ogromną popularność.
- O tę odmianę rolnicy pytają do dziś, w zeszłym roku sprzedaliśmy jej nawet więcej niż 2 lata temu, także zainteresowanie jest duże - mówił Kochański. - Ale ten rok sprzedaży nasion Liska będzie ostatnim - zastrzegł Leszek Goliński, wiceprezes Rapool Polska. - Trochę szkoda, ale trzeba iść do przodu - stwierdził Kochański.

Oprócz Liska, Rapool Polska ma w ofercie kilka innych odmian, które odniosły duży sukces, zarówno w Polsce jak i za granicą. Visby F1 (zarejestrowana w 2007 r. w Niemczech i w 2008 r. w Polsce) jest do dziś najczęściej uprawianą odmianą rzepaku w Niemczech - zajmuje ok. 33 proc. upraw. W Polsce materiałem siewnym Visby F1 obsiewany jest co dziesiąty hektar.

Przyczyny zmiany nazwy firmy przedstawiciele firmy Rapool Polska przedstawili na konferencji zorganizowanej 18 stycznia 2012 r. w Poznaniu.