Jednym z elementów prawidłowego wyznaczenia terminu zwalczania i monitoringu nalotu szkodników jest metoda żółtych naczyń. Wykorzystuje się w niej właśnie pojemniki w kolorze żółtym (w kolorze kwitnącego rzepaku), przyciągającym owady.

W naczyniach powinny być wywiercone dziurki, ok. 5 cm od górnej krawędzi, dzięki czemu zapobiegnie to wylewaniu się wody razem z odłowionymi szkodnikami. Do wody znajdującej się w pojemnikach należy dodawać kilka kropli płynu zmniejszającego napięcie powierzchniowe (np.: płyn do mycia naczyń), w ten sposób szkodniki nie będą mogły się z nich wydostać.

Ważnym zagadnieniem jest fakt, aby naczynia zawsze znajdowały się na wysokości roślin. Dlatego w miarę wzrostu rzepaku należy regulować wysokość zamocowania. Niestety kolor pojemników rzuca się w oczy, stąd trzeba się liczyć z faktem, że ktoś będzie chciał np. dla żartu, ukraść lub je schować. Niestety z informacji zebranych przez rolników, wynika że nie należy to do rzadkich sytuacji. Dlatego rolnik musi kontrolować plantacje.

Pojemniki ustawia się około 20 m w głąb, licząc od brzegu plantacji. Kontrolę naczyń należy przeprowadzać regularnie o tej samej porze dnia, najlepiej w południe.