Spółdzielcy obecnie sprzedają już nie tylko rzepak, ale także pszenicę. Spółdzielnia stała się liczącym się w kraju dostawcą rzepaku. Zrzesza w swoich szeregach siedem grup z woj. opolskiego i po jednej z woj. śląskiego i dolnośląskiego.

- Pierwszy rok działalności był dla nas bardzo dobry. Udało nam się uzyskać wysoką cenę, co oczywiście poprawiło zyski naszych członków - powiedział Mariusz Olejnik, prezes Spółdzielni Grup Producentów Polski Rzepak.

- Do dziś sprzedaliśmy 15 tys. ton rzepaku. Założyliśmy sobie, że nasi producenci w ramach spółdzielni sprzedadzą co najmniej połowę swoich plonów, a sprzedają całość. Ci, którzy przystąpili do grupy nie tylko mają zapewniony zbyt, ale także zarabiają więcej od tych, którzy sprzedają w pojedynkę - dodał.

Spółdzielnia w tej chwili może zapewnić sprzedaż na poziomie 20 tys. ton rzepaku rocznie. Do spółdzielni chcą przystąpić kolejne trzy grupy producentów, a wtedy potencjał wzrośnie nawet do 35-40 tys. ton rzepaku i 60-70 tys. ton pszenicy. Ostatnio do „Polskiego Rzepaku" przyłączyła się Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Wyszkowie Śląskim.

- Dzisiaj producenci nie mają innego wyjścia jak tylko się konsolidować. Skonsolidowani w grupie dostają 30-50 złotych więcej za tonę, a to daje pokaźny zysk - przyznaje prezes Mariusz Olejnik. - Nasze plany na drugi rok działalności to zwiększenie naszego potencjału produkcyjnego i wybieranie dobrych i rzetelnych producentów, którzy wejdą w skład spółdzielni, a także bezproblemowa współpraca z kontrahentami - dodaje.

Konsolidacja opolskich producentów rolnych rozpoczęła się już w 2010 r. Wówczas to trzy organizacje rolnicze: Związek Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Izba Rolnicza podpisały z Urzędem Marszałkowskim w Opolu porozumienie w sprawie Konsolidacji Gospodarczej Towarowych Producentów Rolnych.

W ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich uzyskano wsparcie w kwocie ok. 100 tys. zł rocznie na działalność związaną z organizowaniem się rolników w grupy producentów. Pieniądze przeznaczano m.in. na wyjazdy studyjne. 25 stycznia 2012 r. podpisano umowę dotyczącą stworzenia Spółdzielni Grup Producentów Rzepaku „Polski Rzepak". Dzisiaj jedną trzecią rzepaku w woj. opolskim dostarczają grupy producentów.