Zazwyczaj pierwsze chrząszcze chowaczy łodygowych pojawiają się w marcu, ale ze względu na chłodną aurę w tym roku nie notowano większego zagrożenia ze strony tych szkodników. Sytuacja z dnia na dzień się zmienia.

Przypominamy więc o kontrolowaniu wystawionych w łanie rzepaku żółtych naczyń. Naloty mogą być gwałtowne, a to wymagać będzie interwencji insektycydowej.

Należy zwracać jednak uwagę na optymalny zakres temperaturowy działania insektycydów. Temperatury w ciągu dnia obecnie przekraczać mogą lokalnie nawet 20 st.C. Taka temperatura może okazać się za wysoka dla skutecznego działania np. preparatów z grupy pyretroidów (tabela powyżej).

Czytaj komunikat:
>>> Uwaga na chowacze łodygowe

O czym jeszcze należy pamiętać decydując się na oprysk?

• O przemiennym stosowaniu insektycydów należących do różnych grup chemicznych (zapobieganie szerzenia się zjawiska odporności szkodników na dostępne insektycydy).

• W łanie rzepaku i w miedzach mogą już kwitnąć chwasty a one mogą już odwiedzane przez pierwsze pszczoły. Stąd zabiegi bezpieczniej wykonywać wieczorem po ich oblocie.

W załączniku podajemy listę preparatów zarejestrowanych do zwalczania chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego w rzepaku ozimym (wg www.minrol.gov.pl, stan: luty 2018).