Kampania informacyjno-promocyjna, która ma zachęcić do konsumowania owoców jagodowych będzie realizowana w Polsce, Czechach, Austrii, Szwecji i Finlandii - powiedział prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

Wyjaśnił, że najważniejszym elementem kampanii są działania marketingowe w prasie, internecie, reklama w środkach komunikacji miejskiej czy billboardy w centrach wybranych miast. Kampania prowadzona jest również w mediach społecznościowych.

Dodatkowo, zaplanowane są również działania skierowane do konkretnego konsumenta: w Austrii przeprowadzane będą degustacje owoców podczas festiwalu filmowego w Wiedniu; w Finlandii - degustacje podczas letnich festiwali; przewidziana jest też współpraca z bloggerami i restauracjami w Szwecji.

Wartość kampanii - to 4 mln euro, z czego 50 proc. dała Unia, 30 pochodzi z budżetu krajowego, a 20 proc. tej kwoty stanowi wkład własny sadowników.

Kampanię na polskim rynku rozpoczął w czerwcu Kongres Owoców Jagodowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele branży owoców jagodowych oraz media z Polski, Austrii, Czech, Finlandii i Szwecji.

Zagraniczni goście mogli dowiedzieć się o skali produkcji owoców jagodowych w Polsce oraz zobaczyć, jak wygląda ich uprawa. "Duże wrażenie na uczestnikach tej imprezy zrobiły plantacje, na których wykorzystywane są innowacyjne sposoby uprawy, jak również nowoczesne obiekty, spełniające najwyższe europejskie i światowe standardy, w których owoce są sortowane i pakowane" - relacjonował Maliszewski.

Szef sadowników podkreślił, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w zbiorze borówki amerykańskiej, czarnej porzeczki, a drugie (lub trzecie) w produkcji truskawek oraz malin. Produkcją towarową tych owoców zajmuje się ponad 300 tys. gospodarstw.

Owoce jagodowe zawierają witaminy C i A oraz z grupy B, składniki mineralne oraz polifenole.

I tak borówka amerykańska zawiera duże ilości hormonu roślinnego, który skutecznie blokuje działanie enzymów przyczyniających się do powstawania niektórych rodzajów nowotworów m.in. piersi, tarczycy czy wątroby. Zawiera ona też m.in. kwas foliowy, który wspomaga ochronę organizmu m.in. w czasie ciąży. Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców wynika, że owoce borówki amerykańskiej zapobiegają rozwojowi marskości wątroby. Borówka amerykańska jest także stosowana w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Wysoko cenione są właściwości odżywcze i lecznicze truskawek. Poleca się je reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby, a także nerek - są bowiem moczopędne. Truskawki obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Są wskazane dla osób z nadwagą i otyłych. Zawarte w truskawkach minerały i witaminy korzystnie wpływają na włosy, a truskawkowa maseczka wygładza i nawilża cerę. Zawierają sporo witaminy C oraz witamin z grupy B oraz mikroelementy: chroniące przed anemią żelazo, wzmacniające kości wapń i fosfor.

Czarne porzeczki posiadają duże ilości witaminy C. W tradycyjnej medycynie ludowej owoce te stosowane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych, jak również artretyzmie czy reumatyzmie. Można je także stosować przy wypadaniu włosów, a nawet jako okłady na ślady po ukąszeniach komarów czy meszek.

W owocach czarnej porzeczki występuje spora grupa flawonoidów, które hamują powstawanie w organizmie toksycznych związków, prowadzących do chorób nowotworowych oraz spowalniają proces starzenia.

W owocach malin są kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Jest również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych - przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo). Natomiast liście malin zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe, sole mineralne m.in. żelaza, miedzi, wapnia.

Za kampanię odpowiada Związek Sadowników RP, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki oraz Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek.