PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Siew - ważny krok do sukcesu

Siew - ważny krok do sukcesu
ednym z najważniejszych elementów kształtowania architektury łanu jest siew. Ściśle mówiąc wszystkie jego elementy: termin siewu, ilość wysiewu, rozstaw rzędów, głębokość

Autor:

Dodano:

Tagi:

Ważnym elementem uprawy pszenicy jest siew. Nie wolno go lekceważyć, gdyż to on w dużej mierze decyduje o strukturze łanu, a tym samym ilości i jakości otrzymanego plonu. Dlatego zakładając plantacje, należy wykazać się profesjonalizmem.Jednym z najważniejszych elementów kształtowania architektury łanu jest siew. Ściśle mówiąc wszystkie jego elementy: termin siewu, ilość wysiewu, rozstaw rzędów, głębokość. Zbagatelizowanie któregokolwiek ma poważne konsekwencje, gdyż utrudnia uzyskanie łanu o wysokoprodukcyjnych elementach struktury plonu. Należy pamiętać, że w wyniku nieodpowiedniej architektury łanu plon będzie niższy, co negatywnie wpłynie na wynik finansowy gospodarstwa.

TERMIN SIEWU A ARCHITEKTURA ŁANU

Najważniejszym elementem wpływającym na architekturę łanu, która ma duże przełożenie na ilość i jakość plonu, jest termin siewu. Ze względu na różne warunki klimatyczne w poszczególnych regionach kraju pszenica wysiewana powinna być w nieco innych terminach (tab. 1.).

Najkorzystniejszy jest siew optymalny. Umieszczenie ziarna w glebie w tym okresie sprawi, że pszenica jesienią przed zimowym spoczynkiem osiągnie fazę krzewienia i będzie fizjologicznie dojrzała do przetrwania zimy. Rozkrzewienie jesienią jest bardzo istotne, gdyż tylko wówczas pszenica jest w stanie maksymalnie wykorzystać swój potencjał plonotwórczy. Związane jest to z tym, że krzewienie jesienne jest bardziej produktywne od tego wiosennego, a uzyskane rozkrzewiania są bardziej wyrównanie (biorąc pod uwagę wysokość pędów bocznych w stosunku do głównego). Ponadto w wyniku wczesnego siewu już jesienią rozpoczyna się proces inicjacji powstawania kłosa. Aby się on rozpoczął, konieczna jest jednak wcześniejsza wernalizacja (inaczej jarowizacja) roślin, czyli ich wychłodzenie. Po 10-15 dniach z temperaturą w ciągu dnia ok. 0-2 st. C rozpoczyna się przekształcanie wegetatywnego stożka wzrostu, z którego wcześniej powstawały liście, w zawiązek kłosa. Zahamowanie wydłużania we wczesnym etapie rozwoju rośliny jest strategią ewolucyjną chroniącą rośliny przed uszkodzeniem przez mróz. Przez całą jesień i zimę te najważniejsze elementy rośliny są ukryte pod ziemią. Ujemne temperatury spowalniają, lecz nie przerywają całkowicie różnicowania elementów kłosa. Rozciągnięcie w czasie skutkuje tym, że są one dłuższe, szersze i mają większą liczbę kwiatków niż kłosy powstałe na źdźbłach wytworzonych dopiero wiosną.

Niestety, pszenica ozima często przypada po kukurydzy uprawianej na ziarno bądź buraku cukrowym, przez co jej siew jest świadomie opóźniony. W takiej sytuacji należy pamiętać o zwiększeniu normy wysiewu, aby zrekompensować straty wynikające z mniejszej obsady roślin powstałej w wyniku gorszych wschodów, strat zimowych oraz słabszego krzewienia wiosennego.

ODPOWIEDNIA LICZBA KŁOSÓW

Kształtując architekturę łanu, należy pamiętać, że głównym czynnikiem wpływającym na zwartość łanu jest odpowiednia liczba kłosów na jednostce powierzchni. Zaleca się, aby na m² plasowała się w przedziale od 550 do 650 sztuk. Dzięki takiej liczbie kłosów powierzchnia przeznaczona pod uprawę pszenicy będzie maksymalnie wykorzystana. Taką obsadę kłosów można uzyskać zarówno przy siewach gęstych, jak i rzadkich. Rodzaj siewu determinowany jest głównie wymaganiami świetlnymi pszenicy, która istotnie różni się w zależności od odmiany. Uprawiając odmiany o mniejszych wymaganiach świetlnych, odpowiednią liczbę kłosów można uzyskać, stosując nieco gęstszy siew. Wynika to z faktu, że odmiany nie reagują na gęste siewy zmniejszeniem liczby kłosów w kłosie i kwiatków w kłosku. Sytuacja wygląda całkiem inaczej, gdy uprawiane są odmiany o dużych wymaganiach świetlnych. W tym przypadku zbyt gęsty siew istotnie obniży plon. Należy pamiętać, że nawet większa liczba kłosów na jednostce powierzchni nie jest w stanie zrekompensować tych strat. Dlatego przed wyborem rodzaju siewu należy zapoznać się ze świetlnymi wymaganiami pszenicy, aby stworzyć jej odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, dzięki któremu łan będzie zwarty, a kłosy w pełni wypełnione. Wymagania świetlne nie są jedynym czynnikiem, który należy uwzględnić przed wyborem gęstości siewu. Bardzo istotny w tym względzie jest region uprawy, a ściślej mówiąc, warunki klimatyczne, jakie w nim panują. W regionach, gdzie warunki nie sprzyjają krzewieniu produktywnemu zaleca się siew gęstszy, gdyż łagodzą obniżkę plonu. Uzyskanie odpowiedniej zwartości kłosów związane jest również z liczbą wysianych ziarniaków. W Polsce najczęściej wysiewanych jest 450-500 ziarniaków na m². Jednak parametr ten powinien być ustalony na podstawie wymagań świetlnych uprawianej odmiany, przedplonu, jak i kompleksu glebowo-rolniczego pola, na którym zostanie założona plantacja (tab. 2.).

Wysiew odpowiedniej liczby kiełkujących ziarniaków możliwy jest dzięki profesjonalnemu określeniu normy wysiewu. Niezbędna jest do tego znajomość zalecanej obsady roślin na m², masy tysiąca nasion oraz zdolności kiełkowania ziarna. Znając te parametry, należy podstawić je do poniższego wzoru, na podstawie którego bez problemu można określić normę wysiewu.

Chcąc odpowiednio kształtować architekturę łanu, normę wysiewu należy traktować bardzo poważnie i zawsze wysiewać zgodnie z wyliczeniami. Są jednak pewne wskazania, po wystąpieniu których normę należy z modyfikować (tab. 3.).

NIE ZA GĘSTY, NIE ZA GŁĘBOKI

Kolejnymi czynnikami wpływającymi na architekturę łanu są rozstawa rzędów oraz głębokość siewu. Wydawałoby się, że w przypadku rozstawy rzędów parę centymetrów nie robi różnicy. A jednak. Zmienna rozstawa rzędów wynika z faktu, że w przypadku wysiewu maksymalnej liczby ziarniaków (600 szt./m²) przy zastosowaniu rozstawy rzędów 15 cm, odległość w rzędzie między ziarniakami będzie zbyt mała. Dlatego w tym przypadku zaleca się, aby rozstawa rzędów wynosiła 9 cm, wówczas ziarniaki w rzędzie będą oddalone o ok. 1,8 cm. Tak więc rozstaw rzędów należy dostosować do ilości wysiewanych ziarniaków. Pomocna w tym względzie może być tabela 4.

Odpowiednia głębokość siewu to kolejny czynnik, który ma wpływ na łan, a tym samym na plon. Zbyt głębokie, jak i zbyt płytkie umieszczenie ziarniaków niekorzystnie wpływa na wzrost roślin. Na przykład, zbyt głęboki siew sprawi, że czas od skiełkowania do wschodów znacznie się wydłuża, w związku z tym roślina zbyt długo jest pod powierzchnią ziemi, tracąc dużo energii. Rośliny takie są osłabione od samego początku, będzie to miało odzwierciedlenie w poszczególnych fazach rozwojowych, począwszy od wschodu aż po architekturę łanu. Dlatego ziarniaki należy umieścić na głębokość 2-4 cm.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • As 2019-09-15 21:42:13
  Pięknie wszyscy piszą tylko nie zwracacie uwagi że w tym roku większość kwalifikatu to drobne ziarno. Zwróćcie na to uwagę. Norma wysiewu idzie jeszcze bardziej w dół. Pszenice miały zawsze MTN powyżej 40 gram a teraz to 30 parę albo i mniej.
  • Dziad 2019-09-15 22:15:29
   A jaki to ma zwiazek z roslinami na m2? Obsade zawsze przelicza sie przez MTZ
   • As 2019-09-16 00:05:59
    @Dziad ja Cię rozumiem każdy wie jaka normę siać i jak obliczyć. Ale mnie chodzi o to że w tym roku jak np. policzysz 300 ziaren na metr razy ZK i razy MTZ np. 33 to wyjdzie jakieś 100 kg na ha. A wtedy każdy zacznie kombinować i zacznie zwiększać obsadę. Nawet kwalifikaty maja po 33 gramy MTZ i przy optymalnym terminie wyjdzie jakieś 100-120 kg na ha. Jeszcze tyle nie sialem pszenicy na ha.
 • Zbigniew 2019-09-15 14:18:25
  Od lat w optymalnym terminie wysiewam 250 do 280 szt m2 Obecnie dostępne na rynku odmiany mają krzewistość 2, 2 do 2,5 poza ościstymi Wysiew 500 - 600 szt to lata 80 te i odmiany takie jak Białolitewka na przykład, czyli czasy mojego dziadka
  • PAULINA 2019-09-15 16:24:46
   Dodaj coś o tych ościstych. Czy one mają słabszą zdolność krzewienia?
  • władek 2019-09-15 22:12:29
   500-600 szt dotyczy kłosów/m2 a nie ziarniaków podczas siewu
 • T.B. 2019-09-15 13:30:43
  Poza jakimś totalnym grzebaniem, wszystko zależy od warunków klimatycznych i termin siewu i norma nie zawsze ma większy wpływ. Lepiej siać w terminach optymalnych, bo można zmniejszyć normę wysiewu i zaoszczędzić na materiale siewnym. Ale w przypadku długiej i ciepłej jesieni może oznaczać to wyższą presję chorób, szkodników i nadmierne wybujały łan przed zimą. A zimy ostatnio ciepłe, nie wykluczają jednej mroźnej. Później wiosna itd.
 • Dziad 2019-09-15 10:23:07
  Dokładnie, od lat 330 r m2 i jesli warunki klimatyczne nie odbiegają od normy, to 600-750 kłosów docelowo zawsze jest osiągnięte, piszac artykuł o tym że pszenica musi się rozkrzewić autor sam sobie zaprzecza bo skoro wysiewa 500 roślin i osiąga w ten sposob 600 klosow to gdzie tu jest rozkrzewianie?
 • pawel 2019-09-15 09:39:20
  świetne rady - sprzed 40 czy 50 lat . 500szt/m2 pszenicy 10wrzesnia w centrum. Ja bede sial 20-25.09 - 300sztuk/m2
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.21.85.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.