W wydanym przez amerykańską uczelnię komunikacie napisano, że kwiaty słonecznika korzystają z porannego słońca, które od wschodniej strony nasila się w godzinach przedpołudniowych oraz przyciąga większą liczbę owadów, zwiększając szanse roślin na skuteczną reprodukcję.

Autorzy studium, opublikowanego w naukowym piśmie "New Phytologist", przypomnieli, że młode kwiaty słonecznika dzięki swojej elastyczności są w stanie podążać za ruchem słońca w ciągu całego dnia. Zaznaczyli jednak, że zdolność ta zamiera ostatecznie wraz z utwardzeniem górnej części rośliny. Kwiaty pozostają wówczas zwrócone w kierunku wschodnim.

W trakcie badania, podczas którego część słoneczników została unieruchomiona w tarczą kierunku zachodnim - wykazano, że od godzin popołudniowych do wieczora liczba owadów jest zbliżona po obu stronach kwiatu.

Biolodzy potwierdzili, że rano, czyli w okresie odwrócenia kwiatów słonecznika w kierunku wschodnim, następuje najbardziej intensywne pylenie w ciągu dnia. Dotyczy ono około 30-minutowego okresu wczesnego poranka, kiedy wokół słoneczników występuje największe zgrupowanie owadów. Podczas żadnej innej pory dnia nie powtarza się tak intensywne pylenie słoneczników, jak wczesnym rankiem.

Amerykańscy naukowcy wskazali też, iż największe i najzdrowsze ziarna słonecznika wytwarzane były przez kwiaty skierowane w kierunku wschodnim. Wyjaśnili, że kluczowe w całym procesie zapylania i wzrostu ziaren jest wysoka temperatura występująca na szczycie rośliny w okresie przedpołudniowym.