Ostatni tekst z Książek, w ramach Dni Pola Online kończył się na stwierdzeniu intensywnego wzrostu sorga uprawianego na kiszonkę. Już wtedy, na przełomie sierpnia i września, wysokością i gęstością łanu sorgo prześcignęło rosnącą tuż obok kukurydzę. Ponadto sorgo wciąż pozostaje intensywnie zielone, a coraz więcej roślin rozpoczyna kwitnienie.

Zmiana pogody

Po stosunkowo mokrym lipcu, z sumą opadów na poziomie 80 mm, na początku sierpnia doczekaliśmy się przerwy w opadach, która pozwoliła przeprowadzić żniwa, a w przypadku sorga zintensyfikować wzrost i rozwój roślin. Suma opadów sierpnia wyniosła nieco ponad 100 mm, które w 90% spadły 22 i 23 sierpnia, podczas gwałtownych ulew. Pierwsza połowa września była bezdeszczowa, natomiast codziennie występowała obfita rosa, która w gęstym ładnie utrzymywała się niemal do południa. Opady wystąpiły natomiast w ostatniej dekadzie miesiąca, a ich dotychczasowa suma wynosi około 65 mm. Temperatura powietrza we wrześniu wyraźnie spadła i rzadko przekraczała 20°C.

Sorgo tworzy niezwykle gęsty i wysoki łan, fot. Maciej Sacha
Sorgo tworzy niezwykle gęsty i wysoki łan, fot. Maciej Sacha

Stan plantacji

Na większości areału wysokość roślin przekroczyła 3 metry. Od około 270 cm w najsłabszych miejscach, zwłaszcza tam, gdzie po obfitych opadach tworzyły się zastoiska, po około 3,2 m w najlepszych fragmentach pola. Uwagę zwraca bardzo duża gęstość i wyrównanie łanu, który z każdej strony zaczyna się równą wysoką ścianą, bez widocznych prześwitów czy mniejszych roślin, powszechnych na plantacjach kukurydzy. Pomiędzy roślinami trudno się przecisnąć ze względu na dużą obsadę, krzewienie i rozłożyste liście. Na około połowie roślin pojawiły się wiechy, uniesione zazwyczaj około pół metra ponad łan. Co ciekawe, miejscami kwitną również mniejsze rośliny, być może rozkrzewienia boczne, których wiechy schowane są w głębi łanu, nawet zaledwie 1,5 m nad ziemią.

Miejscami kwitną również mniejsze rośliny lub rozkrzewienia boczne, fot. Maciej Sacha
Miejscami kwitną również mniejsze rośliny lub rozkrzewienia boczne, fot. Maciej Sacha

Względem rosnącej tuż obok kukurydzy, zieleń liści jest wyraźnie bardziej intensywna. Łan sorga jest wyższy i nieporównywalnie gęstszy. Kukurydza wyraźnie zbliża się już ku końcowi wegetacji, natomiast sorgo wciąż dynamicznie rośnie, zachowując intensywną zieloną barwę. Ostateczne wyniki plonowania poznamy w momencie zbioru, ale ocena plantacji „na oko” pozwala przypuszczać, że na jednostce powierzchni sorgo wytwarza znacznie więcej biomasy niż w przypadku kukurydzy. Po zbiorze porównamy również skład kiszonki z sorga i kukurydzy, a także sprawdzimy, jak na nowy gatunek zareagują krowy.