Niestety warunki do wykonania pierwszych zabiegów herbicydowych w burakach cukrowych nie zawsze były sprzyjające. W efekcie szczególnie takie chwasty jak: komosa, rzepak, rdesty, czy fiołki nie zostały całkowicie zwalczone w I zabiegu i wyprzedzają w rozwoju buraki.

W takich przypadkach eksperci z LIZ - Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego radzą wykonanie tzw. splitingu czyli podzielenie dużej dawki herbicydów na 2 mniejsze i wykonanie zabiegów w zależności od warunków pogodowych w odstępie od 3-5 dni. Taki podział dawki będzie skuteczny na chwasty i jednocześnie bezpieczny dla młodych siewek buraków.

Metodę „SPLIT” stosuje się w przypadkach, kiedy konieczne jest zwiększenie dawki herbicydów bez szkody dla młodych siewek buraków. Zaleca się ją wtedy gdy wystąpiło przerośnięcie chwastów lub nastąpiły niekorzystne warunki w okolicach zabiegu (przymrozki, za gorąco, brak możliwości terminowego wykonania odchwaszczania).

W takich sytuacjach dawkę preparatu przeznaczonego do kolejnego zabiegu zwiększa się o ok. 30 proc. i dzieli na połowę, a opryski wykonywane są w odstępie 1 – 2/4 dni.