Na polach wraca wre - rolnicy zbierają owoce swojej całorocznej pracy w postaci ziarna zbóż i nasion rzepaku oraz nerwowo sprawdzają notowania na światowych giełdach.

Na dzień dzisiejszy śmiało można powiedzieć, że ceny płodów rolnych są zdecydowanie wyższe, niż były rok temu. Wówczas za tonę pszenicy konsumpcyjnej rolnik mógł liczyć na kwotę w przedziale 650-700 zł, dziś natomiast wartość surowca w skupie rzadko spada poniżej 800 zł/t. Ta sama sytuacja dotyczy rzepaku - na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku wartość nasion tego gatunku oscylowała wokół 1600 zł/t, z kolei w momencie pisania tego artykułu jego średnia cena plasuje się w granicach 2300 zł/t.

 

Warto jednak cały czas mieć na uwadze, że drożeją wszystkie środki produkcji w postaci olejów, smarów, nawozów, środków ochrony roślin, maszyn rolniczych czy części zamiennych, w efekcie czego tylko więcej pieniędzy przepływa przez rolniczą kieszeń, nie zawsze przyczyniając się do zwiększenia dochodu gospodarstwa.

Z tego względu gorąco przypominamy o możliwości dodawania ogłoszeń kupna bądź sprzedaży ziarna zbóż i nasion rzepaku, a także innych płodów rolnych, tj. owoców i warzyw w serwisie GiełdaRolna.pl, który stwarza możliwość porównania wielu ofert prosto od pośredników.