Pasz białkowych na naszym rynku jest pod dostatkiem, bo kilka dni temu dotarły na wybrzeże nowe dostawy śruty białkowej, klienci nie muszą się więc martwić o towar, tym bardziej, że porty są czynne jeszcze w Sylwestra do godz. 14-tej.

Śruta sojowa zł/t

23-24 grudnia - 1020-1040

dzisiaj - 1150-1180

Na światowym rynku w ostatnich dniach cena śruty sojowej zaczęła bardzo szybko rosnąć. Przed świętami pasza zdrożała o kilkanaście dolarów za tonę, dzisiaj o kolejne 10. W sumie od początku grudnia podwyżki sięgnęły ponad 50 dolarów za tonę.

U nas nie pozostało to bez wpływu na cenniki. Dzisiaj ustalono nowe stawki aż o 140 złotych wyższe niż jeszcze przed świętami. Za tonę śruty sojowej trzeba teraz zapłacić nawet 1180 złotych.
Śruta rzepakowa zł/t

giełdy towarowe – 450

zakłady tłuszczowe - 470

Śruta rzepakowa też idzie w górę. W zakładach trzeba zapłacić już 470 złotych za tonę, w transakcjach giełdowych obowiązuje stawka jeszcze o 20 złotych niższa. A to dlatego, że realizowane są wcześniej podpisane kontrakty.

Co będzie w styczniu nie wiadomo, ale zdaniem maklerów ceny mogą być wyższe. Powodów jest kilka, zwiększony popyt na ten towar ze względu na atrakcyjniejszy przelicznik zawartości białka w śrucie rzepakowej w stosunku do sojowej, coraz mniejsza ilość surowca, ze względu na mały przerób rzepaku w zakładach i import taniego olejuŹródło: Agrobiznes/ Anna Borowska