Jak czytamy w biuletynie warunki pogodowe i terenowe pozwoliły na dobry początek działań w zakresie wykonywania zabiegów agrotechnicznych w terenie. 

Źródło:  JRC MARS
Źródło: JRC MARS

Okres suszy pozostaje problemem w południowej Europie

W dużej części południowo-zachodniej Europy utrzymywała się susza.

Jak podaje JRC MARS na zboża ozime w południowej części Półwyspu Iberyjskiego negatywnie wpłynęła susza, a ich wzrost jest nieoptymalny.

Natomiast w południowej Francji i północno-zachodnich Włoszech rozwój upraw jest wciąż na bardzo wczesnym etapie, a uprawy ozime nie są jeszcze lub tylko nieznacznie zmienione. Dostrzegalny jest jednak długotrwały brak opadów. Deszcz szczególnie jest potrzebny w większości  regionów Włoch, a także w Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech, w Rumunii i południowo-zachodniej Ukrainie oraz w Polsce. 

Suche warunki są również niekorzystne dla siewu roślin jarych, a niski poziom zbiorników wodnych i cieków wodnych budzi obawy o dostępność wody do nawadniania późną wiosną i latem.

Ciągła susza w regionie Maghrebu poważnie wpłynęła na potencjał plonowania, a nawet spowodowała nieurodzaju w niektórych częściach Maroka.

 Skutki zimna opóźniły rozwój roslin

Zimne i wilgotne warunki wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku, Grecji i Turcji opóźniły z kolei rozwój upraw, ale korzystnie uzupełniły wilgotność gleby. 

Nadwyżka opadów w europejskiej części Rosji jest również uważana za korzystną dla upraw.