W większości powiatów regionu świętokrzyskiego żniwa zostały już zakończone. -Zbiory zbóż trwają jeszcze w trzech powiatach: starachowickim, opatowskim i kieleckim. Tam żniwa powinny się zakończyć już pod koniec tygodnia - podkreślił Pośpiech.

Zbiór pszenicy jarej i ozimej został praktycznie już zakończony. Prace trwają jeszcze w powiecie opatowskim, gdzie zebrano 96 proc. pszenicy jarej i starachowickim (97,5 proc. pszenicy ozimej). Największym plonem jeśli chodzi o odmianę jarą tego zboża mogą pochwalić się rolnicy z powiatu pińczowskiego (około 6 ton z ha), a w przypadku odmiany ozimej 6 ton z ha zebrano w powiatach: staszowskim, pińczowskim i jędrzejowskim.

Zakończone zostały już zbiory jęczmienia ozimego, a w przypadku odmiany jarej w powiecie kieleckim pozostało do zbioru 4 proc. tego zboża. Według wstępnych i szacunkowych jeszcze danych największe plonu odnotowano w powiecie włoszczowskim (jęczmień jary - ponad 6 ton z ha) i staszowskim, pińczowskim i ostrowieckim (około 5 ton z ha - jęczmień ozimy).

-Zbiory owsa, żyta, pszenżyta jarego i mieszanki zbożowej trwają jeszcze tylko w powiecie starachowickim. Do tej pory zebrano tam 96,7 proc. owsa, 96, 5 proc. żyta, 98,2 proc. pszenżyta jarego i 99,5 proc. mieszanki zbożowej. Zbiory pszenżyta ozimego zostały zakończone we wszystkich powiatach - podkreślił dyr. Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Pośpiech zaznaczył, że plony zbóż są większe niż w roku ubiegłym. -Nie mamy jeszcze pełnych danych, ale rolnicy zgodnie podkreślają, że i plony są lepsze, podobnie jak i jakość zboża. W naszym gospodarstwie w Modliszewicach, gdzie mamy pięć odmian pszenżyta, to plony wyniosły powyżej 10 ton z ha, tak nie było w roku poprzednim - zapewnił Pośpiech.