Rozmowy w Kijowie

Sekretarz generalny ONZ António Guterres chce przeprowadzić w Kijowie rozmowy w celu zapewnienia przedłużenia ukraińsko-rosyjskiej umowy zbożowej i zapobieżenia pogłębianiu się głodu na świecie.

Guterres spotyka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w środę, jedenaście dni przed wygaśnięciem umowy. W strefie działań wojennych Ukraina i Rosja nadal zaciekle walczą o miasto Bakhmut na wschodzie Ukrainy.

 

 

Umowa wygasa 19 marca

Umowa zbożowa zawarta zeszłego lata między Ukrainą a Rosją jest uważana za jeden z nielicznych sukcesów dyplomatycznych od czasu rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj w lutym 2022 r. Dwaj główni eksporterzy, za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji, zgodzili się na kontrolowany eksport zboża pomimo wojny z zezwolić na trzy ukraińskie porty nad Morzem Czarnym. ONZ chciała w ten sposób złagodzić światowy niedobór zboża.

Umowa obowiązywała początkowo przez 120 dni do listopada i została jednorazowo przedłużona o cztery miesiące do 19 marca. Teraz ONZ naciska na kolejne przedłużenie.