• Przed nami lutowe konferencji: Kierunek Innowacja. Odbędą się one jeszcze w dwóch miejscowościach:
    - Gniew (woj. pomorskie) - 15 lutego 2023
    - Sitaniec k. Zamościa (woj. lubelskie) - 22 lutego 2023
  • Sprawdź agendę dla wybranej przez Ciebie lokalizacji i zarejestruj się już dziś!

Pogody na sezon się nie przewidzi. Od zawsze produkcja pod chmurka obarczona była z tego powodu dużą nieprzewidywalnością. To ryzyko jednak zawsze rolnicy mieli wpisane w swoją działalność. Bywały lata gdzie duże znaczenie odgrywały skutki złego przezimowania, co na wiosnę było widoczne w postaci licznych przesiewów głównie plantacji rzepaku ozimego i jęczmienia ozimego, ale także pszenicy ozimej czy pszenżyta ozimego.

W innych z kolei sezonach w niektórych województwach znaczenie odegrały przymrozki wiosenne wyrządzające w uprawach szkody.

Co roku jednak w określonych regionach, szczególnie latem zdarzają się nawałnice, podczas których dochodzi do silnego gradobicia. Także szkody wyrządzać mogą towarzyszące im deszcze nawalne a także wiatr o znamionach huraganu.

Nie można tu także zapomnieć o ryzyku ognia, które odgrywa duże znaczenie szczególnie w lata suche, kiedy susza się przeciąga do okresu żniw.

Podwójne ryzyko

Niestety obecnie to nie jedyne czynniki, które spędzają rolnikom sen z powiek. Galopująca inflacja rosnąca z miesiąca na miesiąc, drożejące środki produkcji, zawirowania na rynku głównych płodów rolnych sprawiają, że do wora konsekwencji zmian klimatu trzeba obecnie dorzucić dodatkowe zagrożenie jakim jest ryzyko polityczne i rynkowe.

Zdaniem ekspertów z firmy Generali Agro, w tej sytuacji ubezpieczenia rolne odgrywają szalenie ważną rolę. Nie tylko pozwalają spać rolnikom spokojnie, gdyż rekompensują straty z tytułu pojawienia się w gospodarstwie ryzyk objętych ubezpieczeniem. W sytuacji wysokich uszkodzeń w plonie wypłata odszkodowania może zapobiec utraty płynności finansowej.

O ubezpieczeniach upraw podczas konferencji: Kierunek Innowacja

Dlaczego nie można dziś pominąć w tych licznych wydatkach ubezpieczenia upraw? Od jakich ryzyk warto ubezpieczyć swoje uprawy? O tym będzie mówił Szymon Małaczyński, ekspert Generali Agro w miejscowości Gniew już 15 lutego podczas konferencji regionalnych Farmera: Kierunek Innowacja.

>>> ZAREJESTRUJ SIĘ!