Pogoda w wielu rejonach kraju umożliwia już wjazd w pole, dlatego też wykorzystując dobre warunki nie czekamy i rozpoczynamy siewy grochu.

Podstawowe parametry siewu grochu

Na naszej plantacji dwa dni przed siewem został zastosowany nawóz wieloskładnikowy w ilości 250 kg/ha, co odpowiada ok. 50 kg K20 i 50 kg P2O5 na hektar, a następnie przeprowadzono płytką uprawę ciężką broną zębową.

Dzięki temu w momencie siewu wierzchnia warstwa gleby nieco przeschła - co korzystnie wpływa na jakość siewu. Na głębokości 5-6 cm wciąż pozostaje wystarczająco wilgoci, co miejmy nadzieję zapewni wyrównane wschody. 

Podczas próby kręconej przyjęto normę wysiewu na poziomie niespełna 300 kg/ha, co odpowiada ok. 110 roślinom/m2. Rozstaw siewu wynosi 12,5 cm.

Wysiewana odmiana grochu to Batuta, a nasiona tuż przed siewem zostały zaszczepione bakteriami brodawkowymi, gdyż na tych stanowiskach rośliny bobowate nie były wysiewane od wielu lat. 

Inwestuj w swoje gospodarstwo, zobacz jakie to proste!

Takie działanie powinno korzystnie wpłynąć na wiązanie azotu atmosferycznego przez brodawki korzeniowe. W tym celu zastosowano preparat Nitragina. Nie stosowano dodatkowej zaprawy fungicydowej.

Jeśli zaś chodzi o odchwaszczanie, to na plantacji zostaną zastosowane opryski powschodowe. Do zwalczenia chwastów jednoliściennych posłuży fluazyfop-P butylu (Fusilade Forte 150); z kolei z chwastami dwuliściennymi zmierzy się mieszanina bentazonu oraz imazamoksu (Corum 502,4 SL).

Relację wideo z siewu znajdziecie poniżej.

 

A czy Wy rozpoczęliście już wiosenne siewy? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!