Uprawa pożniwna tak naprawdę może rozpocząć się już w trakcie zbiorów. Wykorzystujemy do tego kombajn, który będąc wyposażony w odpowiedniej jakości rozrzutnik słomy lub plew dobrze roztrząśnie resztki.

Pierwszy zabieg uprawowy po żniwach najlepiej wykonać zaraz po zbiorze plonu głównego i nie przeciągać go w czasie. Uprawę pożniwną powinniśmy wykonać możliwie najszybciej i najpłycej.

Pierwszy zabieg pożniwny ma tylko wzruszyć i lekko spulchnić glebę. Płytka uprawka sprawi, że nasiona które osypały się za kombajnem będą miały kontakt z glebą, natomiast warstwa ściółki, która przy takim zabiegu nadal pozostaje na powierzchni, zatrzyma parowanie wody.

Działając płytko przesuszamy tylko wierzchnią, uprawianą warstwę gleby, a głębsza pozostaje nienaruszona i tym samym zachowuje cenną wilgoć, która nie jest tracona. Szybka uprawa ścierniska poprawia stan gleby, co ułatwia wykonanie kolejnych zabiegów i umożliwia ich uproszczenie

Uprawa pożniwna ma za zadanie przede wszystkim przerwać parowanie wody z gleby, przykryć nasiona chwastów oraz osypane w trakcie zbiorów i pobudzić je do kiełkowania, podciąć ściernisko, równomiernie rozrzucić i wymieszać resztki pożniwne z glebą.