Jak podają synoptycy temperatura w nocy może spadać do -3ᵒC stopni, a miejscami przymrozek przy gruncie może nawet dojść do -7ᵒC. Najbardziej zagrożone są rejony wschodnie oraz centrum kraju. Ryzyko przygruntowych przymrozków ma się jeszcze utrzymywać kilka dni.

Przymrozek może ujemnie wpływać na wschodzący obecnie burak cukrowy (siewki wytrzymują przymrozek dochodzący do -3ᵒC). Warto zatem, za kilka dni ocenić stan plantacji. W skrajnych przypadkach może się okazać, że plantacja będzie wymagała przesiewu.

Przymrozki to także zagrożeniem dla zakwitającego obecnie rzepaku. Wystąpienie przymrozków przyczynia się do uszkadzania kwiatów i zawiązków łuszczyn głównie pędu głównego.

Ogólnie rzec biorąc lokalne występowanie przygruntowych przymrozków nie powinno mieć negatywnego wpływu na skuteczność działania herbicydów. Mogą one jednak obniżyć odporność roślin na stres związany z niską temperaturą.

Przeprowadzana w tym czasie zabiegi ochrony roślin nie powinny zaszkodzić odpornym na przymrozki zbożom ozimym, zwłaszcza jeśli wykona się je w dzień, w optymalnych warunkach, na kilkanaście godzin przed nadejściem przymrozków.

Podczas takiej pogody lepiej wstrzymać się jednak od zabiegów herbicydowych w buraku cukrowym. Mogą one dodatkowo osłabić siewki.

Warto również kilka dni wstrzymać się od dokarmiania dolistnego. Zaleca się by zabiegów takich nie wykonywać na co najmniej 2-3 dni przed zapowiadanymi przymrozkami lub 2-3 dni po ich wystąpieniu.