Każda warstwa ma znaczenie

Podczas spotkania w ramach cyklu "Panorama Pól Timac Agro" w Śremie odwiedzający mogli wraz ze specjalistą firmy, Piotrem Kotowskim, dokonać analizy profilu glebowego. Śrem to miejscowość położona w woj. wielkopolskim, na terenie Niziny Wielkopolsko-Kujawskiej. W danej lokalizacji gleba należy do III klasy bonitacyjnej.

W profilu glebowym Piotr Kotowski wskazał na występowanie zarówno utworów gliniastych, jak i piaszczystych. Warstwa orna ma głębokość ok. 30 cm.

- Jest to warstwa, w której roślina najmocniej korzysta ze składników pokarmowych, tutaj rozkładają się resztki pożniwne; dlatego zależy nam, by panowały tu jak najlepsze warunki do rozwoju mikroorganizmów - tłumaczył Kotowski.

Na przekroju warstwy ornej widoczny jest zapas wody zgromadzonej podczas ostatnich opadów deszczu. Przewarstwiona jest zupełnie suchą, słabo przepuszczalną warstwą podeszwy - ekspert firmy zaleca, by głębokość następnych zabiegów uprawowych wykraczała ponad głębokość warstwy ornej. Podglebie jest piaszczyste, jednak zmagazynowało stosunkowo dużo wody z okresu zimowego i wczesnowiosennego. Korzenie pszenicy w poszukiwaniu wody w głębszych warstwach gleby spenetrowały profil aż do 123 cm głębokości.

Dżdżownice potrzebne od zaraz

W wierzchniej warstwie gleby, która powinna być najbardziej aktywną biologicznie, uwagę zwraca brak dżdżownic. Jak tłumaczył Piotr Kotowski, im więcej dżdżownic w glebie, tym lepiej. Nie tylko biorą udział w rozkładzie materii organicznej, ale również ułatwiają rozwój korzeni roślin uprawnych.

- Kanały, którymi dżdżownice schodzą w dół, są bardzo istotne dla roślin o palowym systemie korzeniowym, takim jak rzepak. Dzięki kanałom utworzonym przez dżdżownice korzenie mogą dostać się bardzo głęboko i sięgnąć m.in. po składniki pokarmowe - mówił ekspert.

Warto również dodać, że kaprofity, czyli odchody dżdżownic, stanowią swego rodzaju nawóz.

Więcej informacji znajdziecie w filmie: