Z danych WIR wynika, że tegoroczne żniwa przebiegają bardzo sprawnie i szybko.

- W większej części Wielkopolski żniwa są już praktycznie zakończone. Zostały co prawda przerwane weekendowymi opadami, ale z początkiem tygodnia ruszyły od nowa. Jeszcze tylko w północnej części naszego województwa kończą się intensywne zbiory rzepaku oraz zbóż ozimych. Rolnicy zwracają uwagę na dobrą jakość i gęstość ziarna oraz nieco mniejszą zawartość glutenu, co może być spowodowane oszczędnym stosowaniem nawozów azotowych - poinformowała PAP Wielkopolska Izba Rolnicza.

Jakie są średnie plony zbóż i rzepaku?

Średnie plony żyta wynoszą, 2,5-3t/ha, średnia cena w skupie 1075zł/t. Plony pszenicy w regionie szacowane są na 4,5-5 t/ha, cena wynosi średnio 1400 zł/t. Średnie plony pszenżyta to 3-4 t/ha, cena 1200 zł/t. Plony rzepaku oceniane są na 2,5-3 t/ha, średnia cena 2950 zł/t.

Żniwa 2022: susza miała wpływ na plonowanie

WIR podkreśliła, że wpływ na tegoroczne zbiory miała susza, która dotknęła przede wszystkim uprawy jare oraz te prowadzone na słabszych glebach, bez zastosowania nawożenia organicznego. Najlepiej przed suszą obronił się w tym roku rzepak, którego plonowanie z reguły nie odbiegało od średnich wieloletnich.

- Ziarno, pomimo, że nie jest bardzo duże, cechuje się dużą gęstością i częściej jest kwalifikowane jako konsumpcyjne - dotyczy to szczególnie pszenicy. Same żniwa trwały bardzo krótko, sprzyjała im pogoda; skracanie się pewnych procesów, w tym dojrzewania ziarna może również wynikać z zmian klimatycznych i wysokich temperatur - podano.

WIR zauważyła przy tym, że ceny skupu zmieniają się z dnia na dzień - skupujący próbują tanio kupić zboże od tych rolników, którzy nie mają możliwości jego zmagazynowania.

Część rolników będzie przechowywać ziarno

- Z informacji od rolników dowiadujemy się, że część z nich będzie przechowywać ziarno w nadziei na wzrost cen tuż po zakończeniu zbiorów. Cena zboża jest pod ciągłą presją wojny na Ukrainie i trudności logistycznych z wywiezieniem ukraińskiego zboża poza rynki unijne - wskazano.

WIR przypomniała też ukraińskie prognozy, z których wynika, że tegoroczne zbiory w tym kraju będą na poziomie 50 proc. wieloletnich średnich. Jak podkreślono, może to być przyczynkiem wzrostu ceny zboża w ciągu roku.