Mimo że wartość sprzedaży detalicznej makaronu była w 2018 r. w Polsce prawie ośmiokrotnie niższa niż u europejskiego lidera, czyli Włoch, to rynek krajowy stale rośnie. Przez ostatnie lata rozwijał się w tempie niecałych 2 proc. rocznie, osiągając w ubiegłym roku wartość 1,130 mld zł.

Statystyczny Polak zjada 5 kg makaronu rocznie z czego 4,5 kg kupionego w sklepie. Jaki lubimy najbardziej? Okazuje się, że wbrew światowym trendom nad Wisłą najpopularniejsza jest krajanka. Globalnie niepodzielnie rządzi spaghetti!

Być może krajanka wzmocniłaby swoją pozycję, gdybyśmy w zamiłowaniu do makaronu dogonili Włochów. Statystyczny mieszkaniec słonecznej Italii zjada 26 kg makaronu rocznie. Polakom brakuje jeszcze sporo do tego wyniku, choć popularność makaronowych dań nie słabnie.

- Biorąc pod uwagę rozwój branży HoReCa (hotelarsko-restauracyjno-cateringowej) oraz ciągłą popularność kuchni włoskiej, spodziewamy się, że w najbliższych latach spożycie makaronu w Polsce będzie nieznacznie rosło – powiedziała Marta Skrzypczyk, Dyrektor Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego w Banku BNP Paribas.

Polski makaron trafia także na eksport, a wielkość ta stale rośnie. Według danych Eurostatu, w 2018 roku za granicę sprzedano blisko 43 tys. ton makaronu. Jest to 1,6 tys. ton bądź 4 proc. więcej niż rok wcześniej i niemal dwa razy więcej niż przed dekadą.

Głównym odbiorcą polskiego makaronu jest Ukraina, gdzie w 2018 roku trafiło 7,4 tys. ton, tj. 17 proc. eksportowanego makaronu. Jest to spektakularny wynik zważywszy, że jeszcze 10 lat wcześniej Ukraina kupiła niecałe 800 kg makaronu z Polski.

- Warto zauważyć, że stale rośnie sprzedaż polskiego makaronu do krajów spoza Unii Europejskiej i maleje znaczenie krajów członkowskich jako odbiorców tego towaru z Polski. W 2018 roku do krajów UE trafiło 67 proc. eksportowanego przez nas makaronu, podczas gdy 10 lat wcześniej  było to ok. 88 proc. – stwierdziła Marta Skrzypczyk.

W 2018 roku spośród krajów UE najwięcej makaronu z Polski kupiły Wielka Brytania (5,5 tys. ton), Niemcy (3,6 tys. ton) i Hiszpania (2,9 tys. ton).

Można by się spodziewać, że makaron sprowadzany do Polski trafia do nas tylko z Włoch, ale duży udział mają także inne kraje. Z 80 tys. ton makaronu kupionego za granicą 32 tys. t pochodzą z Italii. W pierwszej trójce znalazły się też Niemcy z 24 tys. ton oraz Czechy z 13 tys. ton.

Światowy Dzień Makaronu obchodzony jest od 1995 roku. Zainicjowała go grupa 40 różnych producentów makaronu, aby pokazać, że jest to potrawa znana i lubiana na całym świecie.