PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Analiza odmian pszenżyta i żyta

Analiza odmian pszenżyta i żyta

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wyniki badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego pozwalają wybrać konkretną odmianę do siewu. Jak wypadają żyto i pszenżyto?Plonowanie to najważniejszy czynnik, na który rolnicy zwracają uwagę przy wyborze odmiany. Jakie są kolejne?

Trudno powiedzieć jednoznacznie, bo dla każdego producenta liczy się coś innego. Na pewno z doświadczeń z ostatnich dwóch lat wynika, że cecha, która nabrała na znaczeniu, to stopień zimotrwałości odmian. Jest on szczególnie sprawdzany w wypadku pszenicy ozimej, ale już w przypadku pszenżyta, a zwłaszcza żyta mniej. Mimo to w tabelach prezentujemy te dwie cechy, które nie są ze sobą skorelowane.

Z reguły odmiany wyżej plonujące mają niższy stopień zimotrwałości.

To niejedyne cechy, które przedstawię w tym artykule. Wszystkich odmian nie da się omówić na ograniczonej powierzchni, ale pokażemy te, które najlepiej wypadły na tle innych w poszczególnych zagadnieniach. Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami, odsyłam na stronę Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych do wyników badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego za rok 2012.

W zestawieniu zostaną przedstawione wyniki prowadzone przez COBORU z roku 2012 na dwóch poziomach agrotechnicznych: a1 - przeciętny poziom agrotechniczny i a2 - wysoki poziom agrotechniczny (zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe, ochrona przed wyleganiem i chorobami).

Na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDOiR tworzone są w poszczególnych województwach Listy Odmian Zalecanych (LOZ), które szczegółowo umieściliśmy w ósmym numerze Farmera.

Generalnie w wypadku żyta najpowszechniej polecane odmiany w największej liczbie województw pokrywają się z wynikami najlepszych w 2012 r. w wynikach PDOiR. Mowa o Palazzo i Brasetto. Natomiast z badań wynika, że dobrze rokującymi odmianami, jeśli chodzi o plon, są Gonello i SU Drive.

Z kolei w wypadku pszenżyta ozimego najczęściej polecaną odmianą jest Fredro - ona również uzyskała w badaniach porejestrowych najlepsze wyniki, jeśli chodzi o plonowanie. Kolejna dobrze rokująca odmiana to Tulus.

Wróćmy do omówienia cech. Na pewno rok 2012 pod tym względem był bardzo specyficzny, bo z powodu późnej i mroźnej zimy wiele plantacji zbóż wówczas wymarzło i wiele doświadczeń odmianowych zostało zdyskwalifikowanych.

Zacznijmy od plonowania pszenżyta ozimego. Jako wzorzec ustalono trzy odmiany: Algoso, Fredro i Borwo, ich plonowanie oceniono średnio w przeciętnym poziomie agrotechniki na 75,4 dt/ha.

Najlepiej wypadły w t ym zestawieniu w roku ubiegłym KWS Trisol, które dało odchylenie od wzorca (in plus) w wysokości 4,1 dt z ha, Trismart - 3,3 dt/ha powyżej wzorca, i Mikado - 3,2 dt/ha. Z kolei na poletkach o wyższej kulturze wzorzec to 85,5 dt/ha, a powyżej niego najwyżej plonowały Trismart - o 5,5 dt/ha więcej, Mikado - 3,4 dt/ha więcej i Witon - 2,2 dt/ha więcej. Generalnie trzeba zauważyć, że z reguły odmiany o wyższym stopniu zimotrwałości dawały większe plony, powyżej średniej, chociaż w roku 2012 te dwie cechy są ze sobą ujemnie skorelowane. Zima roku 2012 spowodowała, że te odchylenia plonowania poniżej wzorca były zdecydowanie wyższe niż w roku 2011.

Jak sytuacja miała się w wypadku żyta? Odmiany tego gatunku tak bardzo nie różniły się w plonie. Na poziomie a1 , gdzie wzorzec (średnia z 9 odmian populacyjnych) to 72, dt/ ha, najwyższe plony zebrano z Palazzo - 12,6 dt z ha więcej od średniej, Brasetto - 12,4 dt/ha więcej i SU Drive - 12,1 dt/ha więcej. Natomiast na poziomie a2 wzorzec jest zdecydowanie wyższy i wynosi 83,1 dt/ha. Na pierwszym miejscu również mamy Palazzo - 15,2 dt/ha powyżej wzorca, na drugim też Brasetto - 14,4 dt/ha powyżej wzorca, a na trzecim tym razem Gonello - 13,4 dt/ha więcej.

Kolejną wartością, którą "wzięliśmy na tapetę", jest zależność między plonem ziarna odmiany a przedplonem.

W sumie dokładnie w PDOiR nie jest wyszczególnione, o jaką konkretnie roślinę chodzi, ale przedplon podzielono na zbożowy i niezbożowy. Który wypadł lepiej? W 2012 r. jednak ten zbożowy.

Najwyższe wartości powyżej wzorca pszenżyta ozimego uprawianego po przedplonie zbożowym osiągnęły w niższej technologii uprawy takie odmiany jak: Trismart - powyżej 8,8 dt z ha więcej niż wzorzec, Fredro - 6,6 dt/ha więcej i Moderato - 3,3 dt/ha więcej. Na wysokim poziomie agrotechniki okazały się najlepsze te same odmiany: Trismart - 7,6 dt/ha lepiej, Fredro - 4,9 dt/ha więcej i Moderato - 4,4 dt/ha więcej.

Analogicznie w wypadku przedplonu niezbożowego trzy pierwsze miejsce przypadły: Mikado - 3,9 dt/ha powyżej średniej, Fredro - 3,6 dt/ha więcej i Pizarro - 2,6 dt/ha powyżej średniej.

W wypadku wysokiego poziomu agrotechniki były to: Trismart - 4,8 dt/ha powyżej wzorca, Mikado - 4,4 dt/ha i Witon - 3,2 dt/ha więcej.

Jeśli chodzi o żyto, to najwyższe plony ziarna uzyskiwały odmiany mieszańcowe.

Na poziomie a1 po przedplonie zbożowym: Palazzo - 12,1 proc. powyżej wzorca, Su Drive - 10,7 proc. powyżej i dwie równorzędnie Brasetto i SU Skaltio - 10,6 proc. Natomiast w wypadku poziomu niezbożowego analogicznie były to: Brasetto - 13 proc. powyżej wzorca, Palazzo - 12,8 proc. powyżej i SU Drive - 12,5 proc. powyżej, a na wyższym poziomie agrotechniki: Palazzo - 15,2 proc. powyżej wzorca, Brasetto - 15,1 proc. powyżej i Gonello - 13,9 proc. Bardzo ważnym kryterium przy doborze odmian jest też ich podatność na choroby. Przedstawiamy kilka najlepszych odmian, które najlepiej radziły sobie z poszczególnymi chorobami (odchylenie od wzorca w skali 9o, a wzorzec ustalony na podstawie w wypadku pszenżyta: Algoso, Fredro i Borwo). W tabeli są dokładne dane dotyczące wszystkich badanych odmian.

Podajemy najlepsze wyniki, odmiany, które osiągnęły pułap powyżej wzorca. Pleśń śniegowa: Trismart - 0,6, Aliko - 0,4, Borowik - 0,3 i Witon - 0,3. Choroby podstawy źdźbła: Sorento - 0,4, Todan - 0,4, Cerber - 0,2, Maestozo - 0,2, Trismart - 0,2, Witon - 0,2.

Mączniak prawdziwy: Pizarro - 1,6, Bereniko - 1,2, Borowik - 1 i Maestozo -1.

Rdza brunatna: Mikado - 0,9, Maestoza - 0,8, Agostino - 0,8, Borwo - 0,8, Pizarro - 0,7 i Pigmej - 0,7. Rynchosporioza: Pawo - 0,7, Bereniko - 0,5, Cerber - 0,3, Pizarro - 0,3, Sorento - 0,3, Todan - 0,3, Tulus - 0,3 i Agostino - 0,3.

Septorioza liści: Pizarro - 1, Borowik - 0,6, Pawo - 0,6, Agostino - 0,5, Borwo - 0,5. Septorioza plew: Fredo - 0,4, Pizarro - 0,1. Fuzarioza kłosów: Fredro -0,3, Agostino - 0,2. Generalnie w wypadku tych dwóch ostatnich chorób przeważają odmiany, które cechują się niższym stopniem porażenia na nie niż wzorzec, lub równym z nim. Jako najbardziej tolerancyjne na choroby można wymienić odmiany pszenżyta, takie jak: Pizarro, Agostino, Borowik, Maestozo, Pawo.

Podobnie sytuacja wygląda w wypadku żyta. W tym gatunku za wzorzec posłużyły: Bosmo, Dańkowskie Diament, Brasetto i Minello. Podajmy również najlepsze odmiany, które są najbardziej tolerancyjne na choroby, a więc te, które osiągnęły lepsze wyniki od wzorca. Pleśń śniegowa: Bosmo - 0,9, Daran - 0,9, Armand - 0,8, Gonello - 0,8, Minello - 0,8, SU Skaltio - 0,8, Stanko - 0,7. Choroby podstawy źdźbła: Armand - 0,2, Brasetto - 0,2, Gonello - 0,2, SU Drive - 0,2, Dańkowskie Amber - 0,1, Daran - 0,1, Palazzo - 0,1. Mączniak prawdziwy: Bosmo - 0,3, Dańkowskie Amber - 0,3, Domir - 0,2, Palazzo - 0,2, Brasetto - 0,1. Rdza brunatna: Bosmo - 0,4, Daran - 0,2. Rdza źdźbłowa: Dańkowskie Amber - 0,6, Bosmo - 0,5, Stanko - 0,4. Rynchosporioza: Visello - 0,2, Gonello - 0,1, Minello - 0,1, SU Drive - 0,1. Septorioza liści: Brasetto - 0,2, Minello - 0,2, Armand - 0,1, Domir - 0,1, Palazzo - 0,1, SU Drive - 0,1. Fuzarioza kłosów: Daran - 0,4, Bosmo - 0,3, Dańkowskie Amber - 0,2, Horyzo - 0,2.

Odmiany, które najbardziej nie są podatne na choroby, to w 2012 r.: Bosmo, Dankowskie Amber i Daran.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Maroko 2013-11-26 13:49:38
  Niemieckie hodowle, a raczej jedna hodowla, widać to wyraźnie która ;-)
 • janusk 2013-11-25 19:44:38
  Dlaczego nie ma wyników za 2013 rok, przecież już są znane. Czyżby to był artykuł sponsorowany przez niemieckie hodowle?
 • Maroko 2013-11-25 18:13:15
  pewnie po co publikować wyniki z roku 2013....po co, albo jest powód.....?
 • ole 2013-11-25 14:02:20
  Czy nie za późno na te wyniki ?
 • pawel 2013-11-24 09:31:08
  Czyli i żyto i pszenżyto lepiej plonowały po przedplonie zbożowym niż po niezbożowym w 2012 , a żyto w 2011 praktycznie bez różnicy. A reszta to różnice między odmianowe.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.224.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.