16 maja 2022 r. Centrum Eksporterów Zbóż (Centro de Exportadores de Cereales – CEC) ponowiło ostrzeżenie o zagrożeniach marketingowych dla krajowych mediów. Według CEC biotechnologia to jedyny sposób na zapewnienie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Jednak jej stosowanie musi być również akceptowane przez detalistów i klientów końcowych. A tak nie było dotychczas na rynku światowym. Aby nie przegrać zaufania, a tym samym udziałów w rynku, ani jedno ziarno odmiany pszenicy GM nie powinno trafić do dostaw eksportowych. Te same żądania pojawiły się na przykład ze Stowarzyszenia Producentów Rolnych w ważnych obszarach uprawy Buenos Aires i La Pampa (CARBAP).

Argentyńskie ministerstwo rolnictwa zakłada jednak, że odmiany GM będą coraz bardziej akceptowane na rynku światowym. W związku z wojną na Ukrainie brakuje pszenicy, w wyniku, czego kryterium bezpieczeństwa żywnościowego zyskuje na znaczeniu nad innymi czynnikami w krajach uprzemysłowionych. Odporna na suszę pszenica HB4 daje możliwość wykorzystania zmarginalizowanych lokalizacji pod uprawę, a tym samym zwiększenia produkcji.

Bioceres poinformował, że podpisano umowy na hodowlę i przetwarzanie HB4 z około 250 firmami rolniczymi w całym kraju. Wyklucza to możliwość zanieczyszczenia towarów konwencjonalnych.

Rolnicy i handlowcy już jesienią ubiegłego roku krytykowali odmianę pszenicy GM. W tym czasie odmiana została zatwierdzona w Argentynie, ale z zastrzeżeniem, że ważny nabywca Brazylia również ją zatwierdzi. Oprócz Brazylii również Australia i Nowa Zelandia przyznały aprobują pszenicę HB4. W rezultacie odmiana została dopuszczona do użytku komercyjnego w Argentynie.