- Z tych 9 odmian MAS 15.P była najbardziej suchą odmianą - mówi Matthieu Chaix z Maïsadour.

Po rejestracji we Francji i Holandii odmiana MAS 15.P została zarejestrowana również w naszym kraju. Po dwóch latach badań przeprowadzonych w 12 lokalizacjach stwierdzono:
- plon suchego ziarna na poziome 102 proc. plonu wzorca;
- wilgotność ziarna w czasie zbioru na poziome 93 proc. wilgotność wzorca (bardziej suche);
- najkrótsza liczba dni od wschodów do pojawienia się znamion (wczesne kwitnienie);
- najkrótsza liczba dni od wschodów do pełnej dojrzałość.

- Rejestracja Mas 15.P w Polsce potwierdza przede wszystkim jej doskonałe przystosowanie do warunków uprawy, jak i wysoki potencjał plonowania. Najistotniejszą zaletą MAS 15.P, którą trzeba się szczególnie zainteresować to wczesność odmiany. W grupie wczesnej większość wzorców posiada wskaźnik wczesności FAO 220-230. W testach MAS 15.P o liczbie FAO 210 potrafiła dostarczyć plony o wysokości na poziomie późniejszych odmian wzorcowych, a do tego był odmianą bardziej suchą. W przeciągu 2 lat badań Mas 15.P dostarczył plon o 2 proc. bardziej suchy niż wzorce grupy wczesnej - dodaje Chaix.

- Ze względu na wczesność MAS 15.P jest odmianą głównie przeznaczoną na północną i centralną część Polski, ale nie tylko. Ciepły 2011 rok nie powinien spowodować, że zapomnimy o chłodnych latach, gdzie kukurydzę o wilgotności 40 proc. zbiera się w listopadzie - podkreśla Matthieu Chaix.