- Wiatry o sile huraganu, które nawiedziły pas Równin, powodowały różne stopnie szkód w uprawach pszenicy ozimej. Uprawy już wcześniej już zmagały się z suchymi warunkami klimatyczno-glebowymi – poinformował Reuters.

Obsada młodej pszenicy znacznie się przerzedziła. Rośliny są blade i wiotkie, jak informują naukowcy, ma to związek z fizycznymi zjawiskami związanymi elektrostatycznością.

Te, które utrzymały się w glebie powinny się zregenerować. Niemniej uprawa będzie potrzebować wilgoci, a prognozy krótkoterminowe mówią o pogłębieniu suszy. Skala strat jest jeszcze szacowana.

- Niektóre hektary dzisiaj bez wątpienia zniknęły. Prawdopodobnie istnieje większy areał upraw, które zostały poważnie uszkodzone. Dalszy przebieg pogody będzie miał teraz duże znaczenie – powiedział Reuters Lucas Haag, agronom z Kansas State University.

Kansas jest największym producentem pszenicy HRW w USA, która jest przeznaczana na mąkę, na chleb.

- W obecnych warunkach i prognozach, a także przy wysokich cenach nawozów i obawach o dostępność tej wiosny, wszystkie składniki potrzebnego koktajlu „odbicia” pszenicy budzą wątpliwości – napisał Justin Gilpin, dyrektor naczelny komisji ds. pszenicy w Kansas.