W sumie im się nie dziwię, bo wiem, że temat cen zawsze budzi kontrowersje i moc komentarzy. Każdy wie lepiej i każdy ma rację. Jak sytuacja będzie wyglądała w tym roku?

Zacznijmy od rzepaku, bo i żniwa rzepakowe zaczynają się pierwsze. Na tym rynku od trzech tygodni można zaobserwować wzrosty cen. Obecnie za kontrakty na nowe zbiory 2018 r. na lipiec można otrzymać 1510 zł/t, na sierpień – 1520 zł/t, a na wrzesień – 1520 zł/t. Jeszcze dwa miesiące temu kontrakty na te miesiące oscylowały wokół 1420 zł/t netto, ile z nich zostało zawartych – trudno powiedzieć, gdyż jest to tajemnica handlowa.

- Rolnicy są bardzo powściągliwi w tym roku do zawierania kontraktów z wyprzedzeniem, widzą że zbiory rzepaku będą niższe, dlatego spodziewają się wyższych cen. Asekurują się i na część zbiorów nie zawierają wcześniejszych kontraktów, wszystko zależy od strategii danego gospodarstwa. W tym kończącym się sezonie rolnicy stracili na przechowywaniu rzepaku, mam nadzieję, że taka sytuacja się już nie powtórzy – mówi w rozmowie z nami Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Zrzeszenie szacuje, że w porównaniu z rokiem ubiegłym zbiory nasion rzepaku w naszym kraju zmniejszą się o ok. 20 proc. – Na taki stan rzeczy miała wpływ przede wszystkim pogoda, problemy z siewem, deszczowa jesień, późna wiosna, a teraz susza – dodaje Młodecki. Jego zdaniem ceny rzepaku jeszcze trochę wzrosną, ale czy znacznie - czas pokaże.

Nieoficjalnie w skupach podaje się, że tona nasion może kosztować po żniwach 1600 zł – nie więcej. Rzepaku ma być bowiem dużo na świecie. Według prognozy Międzynarodowej Rady Zbożowej globalne zbiory w sezonie 2018/2019 będą rekordowe i wyniosą 75,4 mln t, wobec 74,8 mln t w sezonie poprzednim.

Co ze zbożami? Tutaj tendencja również jest wzrostowa, ale też nieoficjalnie mówi się, że można liczyć na niewielkie zwyżki cenowe, a pszenica jakościowa może kosztować ok. 700 zł/t netto.

- Co 6-7 lat na rynku mamy do czynienia ze wzrostem cen. Ten rok zapowiada się według moich wyliczeń, właśnie na taki wzrostowy. Duży wpływ będzie miała sytuacja pogodowa na świecie, bo niższe zbiory zapowiadane są na wschodzie np. w Rosji, ale już południe Europy nie mają tego problemu. U nas w Polsce teraz na północy jest susza, wcześniej były intensywne opady deszczu. Widziałem zdjęcia zbóż jarych, które z powodu niedoboru wody były przeorywane. Sytuacja jest bardzo zmienna, a pogoda nadal może wpływać na plony – mówi Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

On też nie chce wypowiadać się konkretnie na temat cen, ale życzyłby sobie i innym farmerom, aby pszenica kosztowała chociaż 700 zł/t, tak aby rolnikowi opłacało się ją produkować.

- We wrześniu 2018 r. średnie ceny pszenicy mogą wynieść 640-680 zł/t (konsumpcyjna 660-700 zł/t), a żyta 540-570 zł/t. W kolejnych miesiącach sezonu 2018/2019 przewiduje się umiarkowany wzrost cen zbóż, który może się zakończyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2019 r. Średnie ceny pszenicy mogą się wtedy kształtować się w granicach 660-720 zł/t (konsumpcyjna 680-740 zł/t), a żyta 560-610 zł/t – uważa z kolei dr Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak dodaje, w sezonie 2017/2018 na światowym rynku zbóż zmalały nadwyżki produkcji nad zużyciem.

- W 2017 r. zbiory zbóż wyniosły 2,08 mld ton, tj. o 2,1 proc. mniej niż w poprzednim roku. Podaż całkowita zmniejszyła się o 0,7 proc. do 2,59 mld ton. Zużycie jest szacowane na 2,10 mld ton, wobec 2,09 mld ton w poprzednim sezonie, a zapasy końcowe na 493 mln ton, tj. o 4,6 proc. mniej niż przed rokiem. W nadchodzącym sezonie (2018/19) zbiory zbóż mogą być większe o około 1 proc. niż w sezonie 2017/18. Zużycie przewidywane jest na poziomie blisko 2 proc. wyższym niż w poprzednim sezonie, co będzie skutkowało dalszym zmniejszeniem stanu zapasów końcowych o około 9 proc. do 450 mln ton – dodaje rzeczowo dr Łopaciuk.

A Wy po ile zakontraktowaliście rzepak i na jakie ceny liczycie podczas żniw?